.
.
.

رییس‌جمهوری افغانستان: توافقنامه‌ای که اقتدار ملی در آن مصئون نباشد را قبول نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 13 اوت اعلام کرد، در توافقنامۀ که در آن هویت و اقتدار ملی این کشور مصئون نباشد، قابل قبول نیست.

براساس خبرنامه‌ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی که با نیروهای امنیتی این کشور در کابل صحبت می‌کرد افزود: «صلح شروط دارد، اما برای مذاکرات صلح قید و شرط نداریم و قوای امنیتی و دفاعی ما قابل معامله نیست. حراست از نظام وظیفه هر فرد ماست و انفجار و انتحار در اسلام جای ندارد».

وی تاکید کرد، افغانستان به پیش می‌رود و به عقب بر نمی‌گردد. تا زمانی که پیمان صلح از سوی ملت به تصویب می‌رسد، استعمال قوه از وظایف عمدۀ نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور است.

رییس جمهوری افغانستان در ادامه صحبت‌های خود به تجهیز نیروهای امنیتی افغان اشاره کرده گفت: «تعهد واضح بین المللی برای تمویل، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی کشور وجود دارد و حرف از منافع مشترک است، براساس منافع مشترک افغانستان و دنیا، به پیش می‌رویم».

وی علاوه کرد: «در شش هفته آینده به پیلوتان(خلبانان) قوای هوایی و مسئولین نهادهای امنیتی و دفاعی کشور، نمرات رهایشی توزیع می‌گردد و در هر قول اردو، شهرک‌های واضح رهایشی ایجاد می‌گردد تا خانواده‌های قوای مسلح ما بتوانند با آرامش در آن زندگی نمایند».

این سخنان محمد اشرف غنی در حالی است که دور هشتم مذاکرات صلح نمایندگان طالبان با امریکا بامداد دوشنبه 12 اوت در شهر دوحه قطر پایان یافت.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مذاکرات دراز و مفیدی بود، موافقه کردیم که در مورد اقدامات آینده هر دو جانب با رهبری خود مشوره نماییم».

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در آخرین توییت اش نوشت، امیدوار است این روزها، آخرین عید افغانستان در جنگ باشد.

خلیلزاد در ادامه نوشته: «من می ‌دانم که مردم افغانستان مشتاق صلح هستند. ما در کنار آنها ایستاده‌ایم و برای رسیدن به یک توافق‌نامه‌ صلح پایدار و شرافتمندانه و افغانستان مستقلی که تهدیدی برای دیگر کشورها نباشد، تلاش می‌کنیم».

دور هشتم مذاکرات صلح امریکا با نمایندگان طالبان 10 روز پیش در شهر دوحه قطر آغاز شد و هردو جانب از پیشرفت های آن خبر داده‌اند.