.
.
.

ویدیو... واکنش امرالله صالح به تحقیر والی (استاندار) شیراز به افغان‌ها

استاندار شیراز به صالح: هر چی کثافت‌کاری اینجا می‌شود افغانی انجام می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به تازگی ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی افغانستان در مورد سفرش به ایران و «کثافت» خواندن افغان‌ها توسط والی (استاندار) شیراز سخن می‌گوید.

امرالله صالح که اکنون معاون اول تکت انتخاباتی محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است می‌گوید، در سفرش به ایران قرار بوده برای سه روز در شیراز بماند اما بدلیلی «بی‌احترامی» استاندار شیراز به افغان‌ها، وی فردای آن شب به افغانستان برگشته است.

صالح که در «همایش بزرگ ملی جوانان» در تالار لویه جرگه صحبت می‌کرد گفت: «والی شیراز یا به اصطلاح خودشان استاندار شیراز به من گفت اینجا هر کثافت‌کاری که می‌شه افغانی انجامش می‌دهد».

وی در ادامه می‌گوید، او که در آن شب مهمان والی شیراز برای شام بود، غذا نخورده و فردای آن شب به کابل بازگشته است، صالح در این سخنرانی خود وعده داد که پس از پیروزی در انتخابات، تمام افغان‌های مهاجر در ایران را به کشورشان باز خواهد گشتاند.

به گفته وی، هنگامی که والی (استاندار) شیراز او را برای رفتن به سوی فرودگاه همراهی می‌کرد، در مسیر راه، تعدادی از افغان‌های کارگر را به شکل تمسخر به وی نشان داده و گفته است: «اینان هم‌وطنان شما هستند».

او که گلویش را بغض گرفته می‌گوید: «عزت این را می‌گوید که ما تمام این انسان‌های استخوانی (افغان‌های کارگر) را برگردانیم و نگذاریم ایرانی ما را کثافت بگوید».

او افزود: «بحث تعلقات قومی جداست، بحث زبان شیرین فارسی جداست، من یک افغان ناشنالیست هستم».

امرالله صالح رهبر «روند سبز»، رییس پیشین امنیت ملی، وزیر امور داخله پیشین و معاون اول تکت انتخاباتی محمد اشرف غنی است، چندی قبل در حمله بر دفتر کاری وی در کابل، دست‌کم 30 تن به شمول 20 تن از مهمانان و همماران وی، کشته شدند.

اظهارات صالح در مورد توهین ایران به افغان‌های مقیم در این کشور در حالی است که در ماه می سال جاری (2019) ایران اعلام کرد که در جریان یک سال گذشته، بیش از 740 هزار مهاجر افغان از این کشور اخراج کرده است. از سوی دیگر، خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که کاهش بی سابقه ارزش پول ایران در برابر دالر باعث شد که بیشتر مهاجران ایران را ترک کنند.

از سوی دیگر، استفاده ایران از مهاجرین افغان برای جنگ در سوریه نیز همواره مورد انتقاد حکومت افغانستان و نهادهای حقوق بشری بوده است.

اخیرا حکومت افغانستان در مورد سخنان علی خامنه‌ای رهبر ایران در مورد مهاجران افغان واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سو استفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

خامنه‌‌ای در یک نشستی از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

ملالی شینواری، مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خودشان دست و گریبان هستند بخاطر منافع خودشان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».