.
.
.

«400 تن از دیپلومات‌های افغانستان با واسطه استخدام شده‌اند»

200 دیپلومات افغان پس از ختم کار به کشورشان برنگشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئولان کمیتۀ نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری افغانستان یا «میک» چهارشنبه 7 آگست اعلام کرد که روند اعزام و استخدام کارمندان دیپلوماتیک و قونسلی وزارت خارجه این کشور به صورت غیر رسمی بوده و متاثر از مداخله‌های سیاسی است.

براساس گزارش رزنامه «سلام وطن‌دار»، به نقل از مسئولان این نهاد، بر اساس یافته‌های آنان، از مجموع 1160 کارمند وزارت امور خارجه، 164 تن‌شان از رشته‌های نامرتبط فارغ شده‌اند.

بررسی‌های این کمیته همچنان نشان می‌دهد که 8 درصد از دیپلمات‌های این وزارت دارای اسناد تحصیلی عالی نیستند و بیش‌تر آنان سند 12 یا 14 پاس دارند.

براساس این بررسی، برخی از کارمندان که برکنار شده‌اند یا قرادادشان بر بنیاد قانون پایان یافته است، دوباره استخدام شده‌اند و شماری از دیپلمات‌های اعزامی به خارج از کشور تا 18 الی 21 سال در یک مأموریت باقی مانده‌اند در حالی‌که قانون مدت زمان مأموریت یک دیپلمات را سه سال تعیین کرده است.

باری سلام، رئیس کمیتۀ نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری افغانستان در این باره می‌گوید، 40 درصد کارمندان وزارت خارجه به‌گونۀ غیر رسمی و با واسطه استخدام شده‌اند.

او می‌افزاید، در مدت ده‌سال گذشته بیش از 200 کارمند وزارت امور خارجه پس از پایان ماموریت کاری‌شان به کشور برنگشته‌اند و آنان از ماموریت‌های رسمی به عنوان ابزار مهاجرت به خارج از کشور استفاده کرده‌اند.

وزارت امور خارجه افغانستان در این مورد اظهار نظر نکرده است.