.
.
.

جان ساپکو: فساد عامل عمده تداوم ناامنی در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان 29 ژوئیه در نشستی گفت که فساد در حکومت افغانستان عامل عمده تداوم ناامنی در این کشور است.

جان ساپکو هنگامی که در مرکز مطالعات استراتیژیک و بین‌المللی در واشنگتن سخنرانی می‌کرد گفت، بدون کمک‌های خارجی، نیروهای امنیتی افغان به لحاظ اقتصادی و تکنیکی، قادر به ادامه کار نخواهند بود.

ساپکو افزود، حتی در صورت دستیابی به صلح، مشکلات زیاد از جمله فساد در حکومت افغانستان و کشت و قاچاق مواد مخدر، نقص حقوق بشر وجود دارد که ممکن صلح پایدار را در این کشور با خطر مواجه سازد.

به گفته بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان، حدود 18 سال امریکا بیش از 84 میلیارد دالر را در بخش‌های امنیتی و دفاعی افغانستان مصرف کرده، اما عدم هماهنگی میان نهادهای امریکایی و نهادهای کمک کننده در سکتور امنیتی و دفاعی افغانستان، معیاری‌سازی برنامه‌های کمک به بخش‌های امنیتی این کشور را متاثر ساخته است.

یافته‌های تازه سیگار نشان می‌دهد در تمام این سال‌ها، هیچ اداره یا نهاد نظامی در افغانستان وجود ندارد که مسئولیت واحد نظارت بر کمک‌های نظامی را برعهده داشته باشد.

این در حالی است که دفتر شورای امنیت ملی افغانستان ماه گذشته بدون رد یا تایید گزارش سیگار گفته بود، افرادی که در اختلاس‌ها دست داشته اند بازداشت شده و یا تحت تعقیب قرار دارند.