.
.
.

دانفورد: من به رسیدن به یک تفاهم با طالبان خوشبین هستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده ارشد ارتش امریکا پس از سفر به کابل تاکید کرد که به رسیدن به تفاهمی با طالبان برای پایان جنگ در افغانستان، خوشبین است.

دانفورد این اظهارات را پس از سفر به کابل و دیدار با مقامات دولت افغانستان ابراز کرد.

او به خبرنگاران گفت: «ما همه به شکل محتاط خوشبین هستیم، چون سفیر خلیلزاد حالا درگیر کاری است که در جریان تمام سال‌های حضور ما در افغانستان سابقه نداشته است».

دانفورد، گفت‌وگوهای زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان را همه جانبه توصیف کرده گفت، علاوه بر دوحه، نشانه‌های امیدواری برای پایان جنگ با طالبان از جاهای دیگری چون اسلام‌آباد نیز به چشم می‌خورد.

او گفت: «در مقایسه با گذشته، حالا پیام‌های مثبت‌تری از اسلام‌آباد نیز در رابطه به مصالحه (با طالبان) شنیده می‌شود. در دوحه نیز روندی حالا به حرکت درآمده و برنامه‌هایی برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز پیش‌بینی می‌شود».

فرمانده ارشد ارتش امریکا روز جمعه 26 ژوئیه وارد کابل پایتخت افغانستان شد و با محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور، دیدار کرد. همزمان با دیدار او از کابل، سه انفجار در این شهر صورت گرفت که منجر به کشته شدن 11 تن و زخمی شدن 45 تن دیگر شد.

قابل ذکر است که گروه طالبان یک توافق نامه با سیاسیون افغان در دوحه امضا کردند که براساس آن، قرار بود این گروه دیگر مراکز آموزشی، مکان‌های مذهبی، شفاخانه‌ها، نهادهای آموزشی، تحصیلی و ملکی، بازارها، بندهای آب و محلات کار، منازل رهایشی مورد حمله این گروه قرار نگیرد و همچنان تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان به صفر، تأکید شده بود. اما این گروه با حملات اخیر همچنان به کشتن غیرنظامیان ادامه دادند، ارگ ریاست جمهوری افغانستان 13 ژوئیه اعلام کرد، گروه طالبان متعهد به قطعنامه مشترک نشست بین الافغانی قطر نیستند.

اکنون مقامات افغان گفته‌اند که انتظار می‌رود پیش‌نویس توافق صلح امریکا با طالبان نیز، قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نهایی شود.