.
.
.

واکنش دولت افغانستان در مورد ضرب‌وشتم کودک افغان توسط مامور شهرداری ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان افغانستان دوشنبه 22 ژوئیه به ضرب وشتم یک کودک افغان توسط مامور شهرداری شهر آبدان ایران واکنش نشان داده و اعلام کرد که ایران باید به حقوق انسانی مهاجرین توجه کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «اخیراً فلم کوتاهی در رسانه‌های اجتماعی دست ‌به ‌دست می‌شود و نشان می‌دهد که گویا یک کودک افغان توسط یکی از مأموران شهرداری ایران لت‌و‌کوب می‌شود. وزارت امور مهاجرین لت‌و‌کوب، آزار و اذیت و هرگونه برخورد مبنی بر بی‌احترامی به کرامت انسانی مهاجران را در کشورهای میزبان خلاف میثاق‌ها و تعهدات موجود عرصه مهاجرت و حقوق بشر می‌داند».

در این خبرنامه آمده است، حمایت و دفاع از حقوق بشری و اجتماعی مهاجران در کشورهای میزبان از مسئولیت‌های اساسی این اداره است و هرنوع تخطی در این بخش را نظارت و پی‌گیری می‌کند.

وزارت امور مهاجرین افغانستان تاکید کرد که در صورت هویت این کودک افغان تثبیت شود از دولت ایران خواهد خواست که عاملان این رویداد را مجازات کند.

این وزارت از وزارت امور خارجه و سفارت افغانستان در ایران خواسته است، برای شناسایی این کودک همکاری کنند.

فعالان اینترنتی روز یکشنبه 21 ژوئیه ویدیوی کوتاهی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌دهد یکی از ماموران شهرداری شهر آبدان ولایت (استان) بوشهر ایران یک کودک افغان را به شدت مورد ضرب وشتم قرار می‌دهد. ابوالحسن گنخکی، بخشدار آبدان این خبر را تایید کرده است.

گنخکی افزود: «باید با مامور شهرداری که به منظور جلوگیری از تخلف احتمالی یک کودک افغان از قوه قهریه استفاده کرده و رفتار غیر انسانی داشته برخورد جدی و نسبت به حق تضییع شده این کودک جبران مافات شود».

گنخکی ادامه داد: «شهردار آبدان موظف به انجام اقدامات قانونی برای تنبیه و تعلیق این نیرو تا تصمیم نهایی مراجع مربوطه است».

او افزود:«اقدامات قانونی لازم نیز از طریق مراجع قضایی در مورد این عمل اجرا خواهد شد. اعمال هر گونه خشونت و رفتار غیرقانونی بویژه توسط نیروهای شهرداری محکوم است و برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات، باید با قاطعیت تمام با چنین نیروهایی برخورد قانونی شود».