.
.
.

حقانی: با پایان مداخله استخبارات امریکا و پاکستان در امور افغانستان صلح واقعی می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین حقانی، سفیر پیشین پاکستان در واشنگتن دوشنبه 22 ژوئیه در گفت­‌وگو با طلوع نیوز گفت، صلح واقعی در افغانستان هنگامی به میان خواهد آمد که سازمان استخبارات امریکا و آی اس آی پاکستان به مداخله در افغانستان پایان دهند و رهبران افغان‌ها به قدرت‌های دیگر مانند روسیه، امریکا، هند و ایران رو نیاورند.

حقانی افزود، طالبان به انتخابات باور ندارند و می‌خواهند که پس از خروج نیروهای امریکایی، با زور افغانستان را بگیرند.

وی ادامه داد، به علت افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان، ایالات متحده باید گفت‌وگوها را با این گروه به تعلیق در بیاورد.

حسین حقانی گفت: «طالبان چی داده‌اند؟ آنان حکومت افغانستان را به رسمیت نشناخته‌اند،‌ آتش‌بس را نپذیرفته‌اند،‌ حمله‌های شان را افزایش داده‌اند. فکر می‌کنم که طالبان تنها به این امید با امریکاییان گفت‌وگو می‌کنند که امریکاییان از این‌جا بیرون خواهند شد و آنان بار دیگر خواهند توانست که افغانستان را به زور بگیرند».

حقانی ادامه داد: «اگر ایالات متحده خروجش را اعلام کند و پاکستان امتیازهای بسیاری به دست آورد و امریکا فکر کند که پاکستان به روند صلح کمک کرده ‌است، اما صلح واقعی نباشد و بحران در افغانستان ادامه یابد و پاکستان به طالبان کمک کند که بار دیگر افغانستان را بگیرند، پاکستان دو چیز خواهد داشت: در کمک به خروج امریکا، تأیید امریکا را خواهد داشت و به رویایش که اداره کردن افغانستان با کمک نیروهای نیابتی است، دست خواهد یافت».

از سوی دیگر، عمران خان، نخست وزیر پاکستان که به واشنگتن سفر کرده می‌گوید: «من برای نخستین بار گفتم که جنگ افغانستان هیچ راه حل نظامی ندارد. من بارها گفته‌ام که جنگ مسأله را حل نمی‌سازد. من هرچیز خطاب شده‌ام؛ هراس‌افگن خطاب شده‌ام، طالب خان خطاب شده‌ام، نمی‌دانم که چه چیز دیگر خطاب شده‌ام اما خدا حق است. اکنون تمام جهان این را می‌گوید که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد. انشاالله به دونالد ترمپ نیز این موضوع را می‌گویم».

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز اعلام کرده است که بازگشت طالبان با رژیم «امارت اسلامی» در این کشور ممکن نیست و قابل قبول مردم این کشور نیز نیست.