.
.
.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان: گروه‌های درگیر مراکز علمی را میدان جنگ نسازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت تحصیلات عالی افغانستان شنبه 20 ژوئیه از تمام گروه‌های درگیر جنگ در این کشور خواست تا مراکز علوم و دانش را میدان‌های جنگ و سیاست‌شان نسازند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای، حمله انتحاری در دروازه ورودی دانشگاه کابل را محکوم کرده و تاکید کرد که حمله بر مراکز علمی یک عمل غیرانسانی است.

در این خبرنامه آمده است: «وزارت تحصیلات عالی از تمام گروه‌های مسلح می‌خواهد تا با رعایت اصل بی‌طرفی به مراکز علوم و دانش که در دین مقدس اسلام و تمام قوانین بشری جایگاه والایی دارد، احترام گذاشته و این مراکز را میدان‌های جنگ و سیاست خویش نسازند».

در ادامه این خبرنامه ذکر شده است: «حمله به مراکز علمی و اکادمیک، به‌ ویژه دانشجویان که هیچ نوع ارتباط با مسایل سیاسی و نظامی کشور ندارند، یک عمل غیرانسانی و خلاف نورم‌های بشری است».

در این خبرنامه از نهادهای امنیتی افغانستان خواسته شده که برای شناسایی عاملان این رویداد با این وزارت همکاری کنند.

حمله انتحاری بامداد روز جمعه 19 ژوئیه در مقابل دروازه ورودی دانشگاه کابل دانشجویان را هدف قرار داد. این دانشجویان برای اشتراک در امتحان «ستاژ قضایی و شورای طبی» در حال وارد شدن در دانشگاه بودند.

وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در این حمله هشت نفر به شمول یک سرباز پولیس ترافیک و هفت غیرنظامی کشته و 34 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. طالبان هم اعلام کردند که این حمله کار این گروه نبود.