فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دفتر نی: حکومت افغانستان جلو تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌ها را بگیرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) سه‌شنبه 16 ژوئیه از حکومت این کشور خواست برنامه‌های بمنظور تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها را در اولویت کاری اش قرار دهد و جلو تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌ها را بگیرد.

  دفتر نی با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «وضعیت رسانه‌ها با گذشت هر روز شکننده‌تر می‌شود. در یک هفته‌ی اخیر، شاهد کشته شدن یک کارمند رسانه، بسته شدن یک رادیوی محلی و استعفای دو خبرنگار به دلیل تهدید‌های طالبان بودیم».

  در این خبرنامه آمده است، هر چند در شش ماه نخست سال روان میلادی، میزان خشونت ها علیه خبرنگاران و رسانه ها نسبت به شش ماه سال گذشته کاهش یافته بود، اما تهدیدی که سه هفته پیش از جانب طالبان علیه رسانه ها و خبرنگاران صورت گرفت وضعیت را تغییر داد.

  عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر نی گفته است: « «پس از تهدید طالبان، شاهد کشته شدن دو کارمند رسانه و بسته شدن یک رادیو بودیم، این نگرانی ما را نسبت به مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران افزایش داده است. در وضعیت کنونی که تهدید جدی متوجه رسانه‌ها است، این نگرانی نیز به وجود می‌آید که هر کس و یا گروهی می‌تواند در مقابل رسانه‌ها دست به خشونت زده و آخر روز عملش را به گروه طالبان نسبت دهد».

  خلوتگر تاکید کرده است: «حکومت افغانستان مکلف است تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها را در اولویت کار‌هایش قرار دهد، تا باشد به نیاز‌های مبرم کنونی پاسخ داده شود، در غیر آن پاسخ‌گوی هر نوع عواقب بد این امر مهم، حکومت خواهد بود».

  گروه طالبان روز دوشنبه 24 ژوئن 2019 برخی رسانه‌ها را به طرفداری از دولت افغانستان و نشر اعلانات ضد این گروه متهم کرده و به عملیات نظامی علیه آنان تهدید کرد.

  این گروه با نشر خبرنامه‌ای نوشت، برخی از رسانه‌ها که علیه گروه طالبان اعلانات پخش و نشر می‌کنند تا یک هفته مهلت داده تا این روند کاری‌شان را تغییر دهند در غیر آن مورد حملات نظامی این گروه قرار خواهند گرفت.

  دفتر نی اعلام کرده است که پس از این تهدید طالبان، دو کارمند رسانه ای کشته و هفت کارمند دیگر رسانه ای زخمی شدند.

  این دفتر ادامه داد، به دلیل تهدیدهای طالبان یک رادیو محلی در ولایت غزنی بسته شد و دو خبرنگار در ولایت ارزگان از وظیفه اش استعفا دادند.

  قابل ذکر است که افغانستان یکی از خطرناک ترین و مرگبار ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه ای گفته شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران