.
.
.

دعوای پشت پرده نماینده طالبان با زنان در نشست قطر

نماینده طالبان خطاب به زنان در نشست: مگر ما زنان را شلاق زده‌ایم؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان گروه طالبان و زنان اشتراک‌کننده در این نشست تنش لفظی بوجود آمده که لیلا جعفری یکی از اشتراک کننده‌گان این نشست در مصاحبه با خبرگزاری «جمهور» در افغانستان آن را تعریف کرده است.

لیلا جعفری چهارشنبه 10 ژوئیه در این مصاحبه گفته است، هنگام نوشتن قطعنامه این نشست، تنشی لفظی میان زنان اشتراک کننده و هیات طالبان به وجود آمد که طالبان ادعا کردند زنان افغان را شلاق نزده‌اند.

لیلا جعفری در این مصاحبه گفته است: «تنش میان هیات سیاسی افغان و نماینده طالبان زمانی به وجود آمد که شش نفر از هیات سیاسی (عمر زاخیلوال، نادر نادری، لطف‌الله نجفی، فوزیه کوفی، حبیبه سرابی) و سه نفر از هیات طالبان روی قطعنامه کار می‌کردند؛ جنجال دو طرف بر سر ذکر واژه «خروج مسئولانه» بود که طرف هیات طالبان خواهان درج این واژه در قطعنامه نبود».

او افزود: «حبیبه سرابی در برابر هیات طالبان واکنش نشان داده و بیان کرد که باید خروج نیروهای خارجی از افغانستان مسولانه و برنامه‌ریزی شده باشد تا ظلم و ستم طالبان مبنی بر اجرای حکم شلاق بالای زنان، تکرار نشود».

اما نماینده طالبان خطاب به حبیبه سرابی گفته: «مگر ما شما را شلاق زده‌ایم؟»

حبیبه سرابی نیز در پاسخ گفته: «ویدیوها موجود است، آیا نشان دهیم؟ و پس از این، هیات طالبان سکوت اختیار کردند».

به گفته وی، طالبان به صورت آشکار بیان نکردند که حضور زنان در جامعه را بر اساس شریعت و دین اسلام می‌پذیرند اما تاکید داشتند که افغانستان یک کشور اسلامی است و طرفدار حق تحصیل زنان، حق میراث، حق انتخاب همسر و حق انتخاب کار در محیط‌های مصون می‌باشند.

نشست بین الافغانی صلح میان هیئت افغانستان و طالبان برای دو روز در شهر دوحه قطر با قطعنامه مشترک پایان یافت. هر دو جانب در یک قطعانامه مشترک توافق کردند که «تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت» در نتیجۀ مذاکرات میان افغانان ممکن است.

در این قطعنامه بر رهایی بی‌قید و شرط زندانیان کهن سال، معیوب و بیمار، تضمین امنیت تمامی نهادهای عام‌المنفعه به شمول نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها، نهادهای آموزشی، تحصیلی و ملکی، بازارها، بندهای آب و محلات کار، تعهد به حفظ جان، مال، عزت، منازل رهایشی و تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان به صفر، تأکید شد.

این قطعنامه پس از 13 ساعت مذاکره میان مذاکره کننده گان جمهوری اسلامی افغانستان، نادر نادری، حبیبه سرابی، داکتر مهدی، داکتر عمر زاخیلوال و لطف الله نجفی زاده و مذاکره کننده گان طالبان، امیر خان متقی، شهاب‌الدین دلاور و سلام حنفی به دست آمد.

شرکت کننده‌گان در قطعنامه شان تایید کردند که نقشه راه صلح بر توافق بر نظام اسلامی، آغاز روند صلح، هم‌زمان با تکمیل شرایط لازم، نظارت از تطبیق مواد موافقتنامه صلح، اصلاحات لازم و حفظ و تقویت نهادهای اساسی، تأسیسات دفاعی و سایر نهادی ملی، بازگشت و جا به‌جایی مهاجران و بی‌جا شده‌گان، بحث دربارۀ شرایط تازه همکاری و چگونگی ادامۀ روابط با کشورهای کمک کننده، تأیید توافق‌های صلح افغانستان در یک نشست میان افغانان و گرفتن ضمانت مبنی بر مداخله نکردن کشورهای منطقه و کشورهای دیگر در امور افغانستان، استوار است.