فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کمیسیون انتخابات افغانستان درباره مبارزات انتخاباتی پیش از وقت هشدار داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان پنج شنبه 4 ژوئیه به برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به مبارزات انتخاباتی پیش از وقت دست زده اند هشدار داد.

  به گزارش روزنامه «هشت صبح»، هم‌زمان با سفرهای رییس جمهوری محمد اشرف غنی به قندهار، رییس اجراییه به جوزجان و رحمت‌الله نبیل به بلخ، کمیسیون شکایات انتخابی به نامزدان در خصوص کمپین‌های انتخاباتی پیش از وقت هشدار داد.

  محمدقاسم الیاسی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان شروع کمپین‌های پیش از وقت توسط شماری از نامزدان را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که آنان در هنگام نهایی ساختن لیست نامزدان ریاست جمهوری، این موضوع را به نامزدان یادآوری کرده‌اند.

  الیاسی افزود، آنان توصیه‌نامه‌هایی را به نامزدان فرستاده‌اند که در صورت عدم توجه به آن، تصمیم‌های جدی در این مورد خواهند گرفت.

  الیاسی به ثبت رسیدن دو مورد شکایت از شروع کمپین‌های پیش از وقت را تأیید کرد، اما در مورد اینکه شکایت‌ها بالای کدام تیم انتخاباتی به ثبت رسیده است، معلومات نداد‌.

  وی گفت که در صورت توجه نکردن نامزدان به توصیه‌نامه‌ها، آنان اخطارنامه‌هایی به آدرس نامزدان خواهند فرستاد. الیاسی تصریح کرد، در صورت نایده گرفتن توصیه‌نامه‌ها و اخطارنامه‌‌ها، ممکن است «تصمیمی جدی» در این مورد بگیرند.

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان چهارشنبه 3 ژوئیه به ولایت قندهار در جنوب این کشور رفت. وی در آن‌جا، پروژه 30 میگاوات برق قندهار را که با هزینه 39 میلیون دالر ساخته شده است، به بهره‌برداری سپرد.

  محمد اشرف غنی هم‌چنان میدان هوایی قندهار را به نام «میدان هوایی احمدشاه بابا» نام‌گذاری کرد و جاده‌ای را که به طول 16 کیلومتر و با هزینه 40 میلیون دالر ساخته شده است، به نام جنرال عبدالرازق، فرمانده پیشین پولیس قندهار، نام‌گذاری کرد.

  در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان روز دوشنبه 1 ژوئیه در سفری برای اشتراک در یک همایش مردمی، به ولایت جوزجان در شمال این کشور رفت. گفته می‌شود که این همایش از سوی حزب جنبش به رهبری عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری، برای اعلام حمایت این حزب از دسته «ثبات و هم‌گرایی» برگزار شده بود. در این همایش، عبدالله دسته انتخاباتی خود را یک دسته سرنوشت‌ساز برای آینده خواند و از حمایت معاون نخست ریاست جمهوری قدردانی کرد.

  این در حالی که روز یکشنبه 30 ژوئن رحمت‌الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» نیز در سخنرانی‌اش در ولایت بلخ در شمال افغانستان گفت که تیم حاکم با تمام توان از امکانات دولتی استفاده می‌کند تا برای تقلب در انتخابات آماده‌گی بگیرد.
  نبیل در سخنرانی‌اش با لحنی تند رییس جمهوری غنی را به تلاش برای مهندسی انتخابات متهم کرد و افزود که آقای غنی مأموران و والیان دولتی را در بدل «رأی» انتخاب می‌کند و قراردادها را در بدل پول و رشوت می‌دهد تا در کمپین‌های انتخاباتی از آن استفاده کند.

  در همین حال، ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که محمد اشرف غنی علاوه بر نامزد بودن در انتخابات ریاست جمهوری، رییس جمهوری کشور نیز است و بر اساس قانون اساسی، باید «امور کشور را پیش ببرد».

  صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان می گوید، کمپین‌های انتخاباتی آغاز نشده است، اما افزود که محمد اشرف غنی بخشی از برنامه‌ها و کارهای حکومت را به پیش می‌برد.

  وی علاوه کرد، عزل و نصب کارمندان بلندرتبه و پایین‌رتبه طبق ماده‌های قانون اساسی، «صلاحیت رییس جمهور است» و کارهایی که انجام می‌دهد، ربطی به امور انتخابات ندارد. او می‌گوید که تعیینات براساس ضرورت و برای پیش‌برد امور حکومت صورت می‌گیرد.

  تبلیغات