سازمان ملل: پروسه انتخابات و صلح افغانستان نباید یکدیگر را متأثر یا به تعویق بیاندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل پایتخت افغانستان یکشنبه 30 ژوئن اعلام کرد که پروسه‌های انتخابات و صلح این کشور نباید یکدیگر را متأثر سازد یا باعث تعویق شود.

این نمایندگی سازمان ملل با نشر خبرنامه‌ای نوشت، پروسه‌های انتخابات و صلح برای این سازمان اولویت‌های مهم اند.

در این خبرنامه آمده است: «این دو پروسه نباید یکدیگر را متاثر سازند و یا باعث تعویق یکدیگر گردند؛ هر دو پروسه باید با نیرو و تعهد کامل تمام دست اندرکاران به پیش برده شوند. میان این پروسه های مهم ارتباط واضح وجود دارد، زیرا هر دو بر آینده افغانستان به صورت اساسی تاثیر خواهند داشت، ملل متحد به تلاش های خود در این دو بخش با تمام قوا، ادامه خواهد داد».

در این خبرنامه تاکید شده است که قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال برگزار شود و بمنظور حصول اطمینان از انتخابات با اعتبار و نتیجه مورد پذیرش این روند، نیاز است تا اساس این بنیاد سیاسی حیاتی گذاشته شود.

در ادامه این خبرنامه آمده است، همه اشتراک کنندگان در این پروسه، کاندیدان، حمایت کنندگان، مقامات دولتی، نهادهای جامعه مدنی، نیروهای امنیتی، رهبران سیاسی، احزاب سیاسی، رسانه‌ها، نهادهای مدیریتی انتخابات و رای دهندگان در تضمین اعتبار و شفافیت این پروسه نقش مهم و مسئولیت جمعی دارند.

سازمان ملل متحد گفته است: «افغانستان تحمل مقابله با بحران‌های دوام دار و طولانی مدت بعد از انتخابات را ندارد، بحران‌هایی که می‌توانند باعث تضعیف مشروعیت دموکراتیک و ملی ریاست جمهوری گردد و توانایی رئیس جمهوری جدید برای گردهم آوردن مردم افغانستان در یک پروسه معنادار و همه شمول صلح را آسیب برسانند».

در این خبرنامه تاکید شده است: «ملل متحد بر علاوه حمایت کامل از تلاش‌های نهادهای مدیریت انتخابات افغانستان از طریق رهنمودهای تخنیکی در انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 28 سپتامبر به کار خود برای پشتیبانی از تمام تلاش‌های صلح که بسیار مهم هستند، ادامه می‌دهد».

در ادامه این خبرنامه ذکر شده است: «رسیدن به صلح نیاز به تلاش جوانب مختلف دارد، اما با حمایت جامعه بین المللی از مالکیت کامل این پروسه از سوی افغانستان، من محتاطانه خوشبین هستم که ما در جهت درست در حرکت هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید