نی: خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان امسال 50درصد افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان «نی» تایید کرد که امسال خشونت علیه خبرنگاران در این کشور 50 درصد افزایش یافته است.

مجیب خلوتگر، رییس نهاد نی به تازگی در مصاحبه با مجله آلمانی «ولت زیشتن» گفت، خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان 50 درصد نسبت به سال 2018 افزایش یافته است.

خلوتگر گفته است: «برای فراهم کردن فضایی مناسب برای کار ژورنالیستی حکومت هیچ کاری نمی‌کند».

وی افزود، حرفه‌ای شدن خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان که همواره جرایم و جنابت گروه‌های افراطی را پوشش می‌دهند و این کار باعث افزایش خشونت علیه خبرنگاران شده است.

رییس نهاد نی به حمله مرگبار انتحاری سال گذشته که خبرنگاران را در ساحه «شش درک» شهر کابل آماج قرار داد اشاره کرده گفت: «تا کنون معلوم نیست که چه کسی حمله 30 اپریل سال گذشته میلادی را بالای خبرنگاران انجام داده است، حمله ای که 9 خبرنگار در آن کشته شدند».

قابل ذکر است که گروه طالبان دوشنبه 24 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای رسانه‌ها و خبرنگاران در افغانستان که موضوعاتی برخلاف آنان نشر می‌کنند را به حملات نظامی تهدید کردند.

این گروه با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «در کابل مرکز کشور و بعض ولایات از شماری رسانه‌ها اعلانات بنام اعلانات تجارتی شنیده می‌شوند که در آن به جهاد، مجاهدین و طالبان بد و رد گفته می‌شود، مردم برانگیخته می‌شوند، شماره‌های مخصوص ادارات امنیتی اداره کابل به نشر می‌رسد و سعی می‌شود که در جلوگیری از جهاد جاری در کشور از همین رسانه‌ها استفاده استخباراتی صورت گیرد، ذهنیت عامه تخریب شود و مستقیما به دشمن فعالیت‌های جاسوسی انجام پذیرد».

در ادامه این خبرنامه آمده است: «کمیسیون امور نظامی امارت اسلامی به تمام آن تلویزیون‌ها، رادیوها، و سائر ادارات نشراتی هشدار جدی می‌دهد که هرچه زودتر از این عمل دشمنانه خود منصرف شوند».

در این خبرنامه طالبان آمده بود: «اگر در ظرف یک هفته تمام رادیوهای محلی، (اف ام و غیر اف ام)، تلویزیون‌ها و باقی رسانه‌ها از همچو عملکرد خود دست بردار نشوند، پس مجاهدین امارت اسلامی این رسانه‌ها را به حیث رسانه‌ نه؛ بلکه به حیث لانه‌های استخباراتی دشمن می‌شناسند و از طرف مجاهدین در مرکز و ولایات، شهرها و اطراف من حیث هدف نظامی قرار خواهد گرفتند، آن زمان مراکز، خبرنگاران، کارمندان و پرسونل همچو به اصطلاح رسانه هیچ نوع مصئونیت نخواهد داشتند».

سازمان ملل متحد، سازمان گزارشگران بدون مرز، سفارت امریکا در کابل، نهادهای مدافع خبرنگاران و حکومت افغانستان این تهدید طالبان را محکوم کرده و اعلام کردند که طالبان باید خشونت علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را متوقف کنند.

از سوی دیگر، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرده است: «در سال روان میلادی، پنج تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ایی افغانستان کشته شدند و از سال 2001 تا به حال، بیشتر از 105 خبرنگار و کارمندان رسانه‌یی در این کشور کشته شدند که پروندۀ اکثریت این قتل‌ها به دلایل مختلف از سوی حکومت افغانستان بررسی نشده است و این نشان می‌دهد که متأسفانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان مصونیت ندارند».

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در کنار عراق و سوریه گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید