سفیر امریکا در کابل: طالبان تهدید خبرنگاران افغان را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بس سفیر امریکا در کابل پایتخت افغانستان سه شنبه 25 ژوئن از گروه طالبان خواست که تهدید علیه خبرنگاران افغان را متوقف کند.

جان بس در صفحه رسمی توییترش نوشت: «تشدید خشونت علیه خبرنگاران یا غیرنظامیان امنیت و فرصت را به افغانستان نخواهد آورد. خشونت نمی تواند طالبان را برای رسیدن به اهداف سیاسی اش کمک کند».

جان بس تاکید کرده است: « رسانه ها از دست آوردهای مهم 18 سال گذشته افغانستان است. خبرنگاری جرم نیست بلکه یک ارزش خدمات عمومی جهانی است».

قابل ذکر است که گروه طالبان روز دوشنبه 24 ژوئن رسانه ها را به طرف داری از دولت افغانستان و نشر اعلانات ضد این گروه متهم کرد و به عملیات نظامی تهدید نمود.

این گروه با نشر خبرنامه‌ای نوشت، برخی از رسانه‌ها که علیه گروه طالبان اعلانات پخش و نشر می‌کنند تا یک هفته مهلت داده تا این روند کاری‌اش را تغییر دهند در غیر آن مورد حملات نظامی این گروه قرار خواهند گرفت.

در این خبرنامه طالبان آمده بود: «اگر در ظرف یک هفته تمام رادیوهای محلی، (اف ام و غیر اف ام)، تلویزیون‌ها و باقی رسانه‌ها از همچو عملکرد خود دست بردارنشوند، پس مجاهدین امارت اسلامی این رسانه‌ها را به حیث رسانه‌ نه؛ بلکه به حیث لانه‌های استخباراتی دشمن می‌شناسند و از طرف مجاهدین در مرکز و ولایات، شهرها و اطراف من حیث هدف نظامی قرار خواهد گرفتند، آن زمان مراکز، خبرنگاران، کارمندان و پرسونل همچو به اصطلاح رسانه هیچ نوع مصئونیت نخواهد داشتند».

از سوی دیگر، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرده است: «در سال روان میلادی، پنج تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ایی افغانستان کشته شدند و از سال 2001 تا به حال، بیشتر از 105 خبرنگار و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان کشته شده‌اند که پروندۀ اکثریت این قتل‌ها به دلایل مختلف از سوی حکومت افغانستان بررسی نشده است. و این نشان می‌دهد که متأسفانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان مصونیت ندارند».

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در کنار عراق و سوریه گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید