مجلس سنای افغانستان: شرکت سیاسیون در نشست صلح در پاکستان خلاف منافع ملی است

مرتضوی: چرا برخی سیاسیون جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده اما با شوق به مسکو و پاکستان می‌روند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیشتر اعضای مجلس سنای افغانستان یک‌شنبه 23 ژوئن از شرکت سیاست‌گران افغان در نشست صلح در پاکستان انتقاد کرده و آن را خلاف منافع ملی عنوان کردند.

بازمحمد زرمتی، عضو مجلس سنای افغانستان گفت: «این جلسه، به حکومت جفا است؛ چون کلید صلح، یا نزد حکومت است یا نزد طالبان.»

محمد رحیم حسنیار، عضو دیگر این مجلس نیز گفت: «امیدوارم این‌ها به واقعیت‌های عینی جامعه پی ببرند و هیچ وقت دیگر گُل پاکستان را نخورند.»

گروهی از سیاست‌گران افغانستان روز جمعه 21 ژوئن برای شرکت در یک نشستی دربارۀ صلح افغانستان به پاکستان رفتند.

در این نشست، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، عطامحمد نور، رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه، عبدالطیف پدرام، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و حامد گیلانی، رییس حزب معاذ ملی از کسانی بودند که در این نشست شرکت کردند.

فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای افغانستان در این مورد گفت: «این‌گونه نشست‌ها باید از سوی حکومت مدیریت شود حکومت باید از روش‌های انضباطی خود، کار بگیرد و در هر زمان به هرکس اجازه ندهد که در هر نشستی شرکت کنند.»

در همین حال، شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این نشست‌ در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «هنوز كسی به اين سوال مردم جواب نداده است. چرا شماری از سياسيون كشور جرگه مشورتی صلح را كه در آن 3200 تن از نمايندگان واقعی مردم حضور داشتند و نقشه راه صلح را طرح كردند تحريم كرده، اما با شوق تمام به مسكو و اسلام آباد حضور پيدا می‌كنند. جای تاسف اين است كه در بيانيه هيج كدام نه روايت منصفانه از گذشته است و نه هم تصويری روشن از آينده!»

مرتضوی در ادامه نوشته است: «حد اقل اگر حرفی برای گفتن ندارند نقشه راه صلح رييس جمهور را برای معلومات خودشان مطالعه می‌كردند».

قابل یا‌دآوری است که قبل از این نیز برخی از سیاسیون افغانستان که مخالف حکومت فعلی این کشور هستند نشست‌های غیر رسمی که حکومت افغانستان در برگزاری آن نقشی نداشته است در کشور روسیه برگزار کردند اما این نشست هیچ نتیجه‌ای نداشت. این سیاسیون که اکثرا نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و حامیان آنان هستند، نشست‌هایی در کشورهای روسیه و پاکستان برگزار کردند که واکنش‌های زیادی را به همرا داشته است.

برخی از سیاسیون افغانستان می‌گویند که از برگزاری این چنین نشست‌ها افغانستان هیچ سودی نمی‌برد و کشورهای پاکستان و روسیه از آن به نفع خود استفاده می‌کنند.

در این نشست که در لاهور پاکستان برگزار شده بود، هیچ نماینده‌یی از حکومت افغانستان و گروه طالبان حضور نداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید