زنان باردار در بیمارستان پکتیا افغانستان بی‌جهت جراحی سزارین می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زهره احمدزی، معاون والی پکتیا افغانستان جمعه 21 ژوئن مدعی شد، برخی از زنان باردار می‌توانند به گونۀ طبیعی ولادت/زایمان کنند، اما در بیمارستان ولایتی این ولایت جراحی سزارین می‌شوند.
براساس گزارش رادیو سلام وطندار، زهره احمدزی، معاون والی پکتیا در امور اجتماعی گفت، داکتران بیمارستان ولایتی این ولایت به منظور رسیدن به هدفی که برای ‌شان تعیین‌شده، زنان باردار را جراحی سزارین می‌کنند.
احمدزی افزود، داکتران این بیمارستان گفته‌اند که برای آنان هدف تعیین‌شده که در یک ماه باید چه شمار زنان باردار را جراحی سزارین کنند و اگر به هدف تعیین‌شده نرسند، معاش‌شان پرداخت نخواهد شد.
بنابراین گزارش، هر چند پیش از این شایعاتی وجود داشت که داکتران بیمارستان ولایتی پکتیا بدون نیاز، زنان را هنگام ولادت سزارین می‌کنند، اما این نخستین‌باری‌ست که یک مقام حکومتی چنین ادعایی را مطرح می‌کند.
برخی از همراهان بیماران نیز می‌گویند که داکتران بیمارستان ولایتی پکتیا زنان باردار را بدون نیاز جدی، جراحی سزارین می‌کنند.
شماری از داکتران می‌گویند، بیمارستان ولایتی پکتیا تنها یک متخصص زن دارد که به تنهایی نمی‌تواند به تمام بیمارانی که ولادت می‌کنند، رسیدگی کند.
از سوی دیگر، ولایت‌خان احمدزی، رئیس صحت عامۀ(بهداشت) ولایت پکتیا افغانستان این گفته‌های معاون والی در امور اجتماعی را رد کرده می‌گوید، بر بنیاد پالیسی وزارت صحت عامه، آن شمار زنان باردار که نمی‌توانند به گونۀ طبیعی ولادت کنند، بر اساس نیاز جدی جراحی سزارین می‌شوند.
به گفتۀ او، بر اساس لایحۀ جدید کارمندان صحی 80 درصد معاش‌شان را می‌گیرند و تنها 20 درصد معاش آنان بر اساس هدف تعیین‌شده پرداخت می‌شود.
رئیس صحت عامۀ پکتیا، در بارۀ رقم این هدف تعیین‌شده چیزی نمی‌گوید، اما یکی از داکتران بیمارستان ولایتی پکتیا که نخواست نامش گرفته شود به رادیو سلام‌وطندار گفته است، در جریان یک ماه بیش از 60 زن باردار، در بیمارستان ولایتی این ولایت جراحی سزارین می‌شوند.
براساس منابع اطلاعاتی، جراحی سزارین یک نوع زایمان غیرطبیعی است که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌شود. در شرایط ویژه‌ای که زن باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین که نوعی عمل جراحی است استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید