فعالان مدنی هرات از ایران، روسیه و پاکستان خواستند تا طالبان را حمایت نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالان مدنی و شهروندان هرات افغانستان چهارشنبه 19 ژوئن با راه‌اندازی تظاهرات، از کشورهای ایران، پاکستان و روسیه خواستند که گروه طالبان را حمایت نکنند و بگذارند تا افغانستان به صلح برسد.

خبرگزاری افق گزارش داد، این تظاهرات در مقابل ساختمان اداره محلی هرات برپا شد و اشتراک کنندگان از کشورهای ایران، روسیه و پاکستان خواستند که دست از حمایت گروه طالبان بردارند.

براساس این گزارش، معترضان مداخله این سه کشور در روند صلح افغانستان را «زیان‌بار» خوانده و تاکید کردند که تلاش‌های صلح باید زیر نظر حکومت افغانستان صورت بگیرد.

مسعود مسلم؛ یکی از معترضان به خبرگزاری افق گفت: «ایران و پاکستان به‌خاطر تامین منافع‌شان در افغانستان به حمایت از گروه طالبان ادامه می‌دهند و باید از این کارشان دست بکشند».

ایران بارها به حمایت مالی گروه طالبان متهم شده و صلاح‌های ساخت این کشور چندین بار از نزد جنگجویان طالبان در افغانستان کشف شده است، اتهامی که ایران آن را همواره رد کرده است.

یک منبع از دفتر طالبان در قطر روز سه‌شنبه 18 ژوئن اعلام کرد که نمایندگان گروه طالبان به ایران رفته‌ و اکنون سرگرم گفت‌وگو با مقامات ایرانی‌ هستند. یک منبع گروه طالبان تایید کرده که در صورت به نتیجه‌ نرسیدن مذاکرات صلح با امریکا، آنان در صدد جلب حمایت منطقوی‌اند. هرچند طالبان به‌صورت رسمی در مورد سفرهای اخیرشان چیزی نگفته‌اند؛ اما به‌گفته‌ این عضو دفتر طالبان در قطر، آنان با مقام‌های ایرانی در مورد صلح صحبت کردند.

روسیه نیز اخیرا دو بار میزبان نمایندگان طالبان و چهره‌های سیاسی و جهادی افغان در مسکو بود، به‌همین دلیل باشندگان هرات در چندین تجمع اعتراضی از نقش منفی روسیه و ایران در روند صلح افغاستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

افغانستان بارها از پاکستان نیز خواسته است که با مراکز تربیوی «تروریستی» در خاک خودشان اقدام کنند، دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا نیز کمک‌های کشورش به پاکستان را بدلیل پناه‌ دادن به «تروریستان در خاک‌اش قطع کرده و در یک مصاحبه با فاکس نیوز به شدت از سیاست‌های پاکستان در برابر گروه‌های «تروریستی» انتقاد کرده گفت: «پاکستان میلیاردها دالر برای مبارزه با تروریزم از امریکا به دست آورده اما هیچ اقدامی در این زمینه نکرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید