عفو بین‌الملل: نروژ بلافاصله خانواده پناهجوی افغان را که اخراج کرده بازگرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عفو بین الملل امروز چهارشنبه 19 ژوئن 2019، تاکید کرد که نروژ باید بلافاصله یک پسر 16 ساله و یک خواهر و برادرش را که به افغانستان اخراج کرده را بازگرداند.

عفو بین‌الملل در واکنش به اخراج یک پسر 16 ساله افغان و دو خواهر و برادرش از نروژ به افغانستان در اعلامیه‌‌ای گفت: «فرستادن این سه خواهر و برادر جوان به یک منطقه ناامن، جایی که جنگ جریان دارد، غیر قابل قبول است».

عفو بین‌الملل در این اعلامیه گفته است، فرستادن آنان به جایی که در معرض خطر جدی قرار دارند، یک نوع نقض حقوق بشر است.

براساس خبرنامه عفو بین‌الملل، احسان عباسی (16 ساله)، خواهرش طيبه (20 ساله) و برادرش ياسين (22 ساله) روز شنبه همراه با مادرشان از نروژ به استانبول منتقل شدند. با توجه به شرایط بد صحی مادرش، انتظار می‌رود که او به نروژ بازگردد، اما کودکان در معرض خطر اخراج به کابل قرار دارند.

ماسیمو موراتی، مدیر کل عفو بین الملل در اروپا گفت: «افغانستان برای بازگشت کشور امنی نیست، و اگر این اخراج بی‌قید و شرط کامل شود، این خانواده را تجزیه می‌کند، این سه جوان را به خطر می‌اندازد و آینده آنان نابود می‌شود».

موراتی گفت، اخراج این خانواده نشان دهنده سیاست‌های بی‌رحمانه دولت‌های کشورهای اروپایی است که از واقعیت زندگی در افغانستان چشم پوشی می‌کنند تا تعداد مهاجران اخراجی را افزایش دهند.

او گفت: «نروژ باید بلافاصله اجازه دهد تا این خانواده به خانه و دوستان خود در نروژ بازگردند و باید از اخراج همه پناهندگان به افغانستان جلوگیری کند. مقامات نروژی و ترکیه باید اطمینان حاصل کنند که این خانواده بتوانند اطلاعات، مشوره حقوقی و حمایت از سازمان را دریافت کنند».

حکومت نروژ ادعا کرده که افغانستان کشور امن است و آنان می‌توانند در آنجا زندگی کنند، این در حالی است که در آخرین گزارش انستیتوت بین‌المللی صلح و اقتصاد، افغانستان ناامن ترین کشور جهان شناخته شد و جایگاه سوریه را گرفت.

بیشترین اخراج پناهجویان افغان از اروپا از کشور نروژ گفته شده است، به گفته مقامات افغانستان، 32 درصد (97 نفر از 304 نفر) از افغان‌های اخراج شده در سال 2017 از اروپا از کشور نروژ بوده‌اند.

اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی همواره مورد انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و سازمان‌های حمایت از پناهجویان قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید