پیشنهاد پنج سال زندان برای اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی کل افغانستان برای رییسان و کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی، رییس دبیرخانه و رییس بخش فن‌آوری کمیسیون مستقل انتخابات این کشور، پنج سال زندان پیشنهاد داده است.

براساس سندهایی که به تازگی در اختیار آریانانیوز قرار گرفته، نشان می‌دهد که اعضای پیشین کمیسیون‌ها به تغییر نتایج ولایت بدخشان در انتخابات مجلس نماینده گان افغانستان متهم شده‌اند.

هرچند این پرونده به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری و دادگاه امنیت عامه حوزه چهارم رفته اما تاکنون هیچ یکی از دادگاه‌ها مسوولیت فیصله روی آن را نگرفته‌اند.

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفته است: «به زودترین فرصت دادستانی کل در روشنایی این مصوبه و قوانین افغانستان دوسیه را محول دادگاه خواهد ساخت و پس از آن اطلاع رسانی خواهد شد».

دادستانی کل افغانستان گفته که اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی به جای اجراء سازی نتیجه روند بازشماری آرای بدخشان، نتایج ابتدایی را نهایی اعلام کرده‌اند».

اما بربنیاد این سندها، پس از اعلام نتایج ابتدایی، در برگه های نتایج دست کاری می‌شود و رای دو نامزد، اسلام یفتلی و صفی الله مسلم بلند برده می‌شود از همین رو، کمیشنران پیشین می‌گویند نتایج ابتدایی از بهر جلوگیری از تقلب همچون نتایج نهایی تأیید کردند.

در پیوند به تغییر و تذویر برگه های نتایج، بر بنیاد اسناد، کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی، دو کمیشنر و رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی ولایت بدخشان را به دادستانی کل معرفی کرده است.

عبدالبصیر فایز کمیشنر پیشین کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید: «مطابق کود جذا کمیشنر در این عرصه اطلاع دهنده محسوب می شود. یعنی جرم را کشف کردند و اطلاع دادند به ارگان های عدلی و قضایی مطابق قانون کمیشنر مورد تعقیب عدلی نباید قرار بگیرند».

یک نامه رسمی دیگر دادستانی کل افغانستان نشان می دهد که اعضای پیشین کمیسیون مرکزی شکایات، سندهای اصلی را از اعضای ولایتی کمیسیون، تسلیم نمی شوند. در این نامه آمده که اعضای پیشین کمیسیون ها، نتیجه را سلیقه‌یی تأیید و اعلام می کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید