واکنش‌ کمیسیون حقوق بشر و فعالان مدنی افغانستان به نامزدی دو کودک 4ساله در قندهار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، فعالان مدنی و مسئولان ریاست امور زنان در ولایت قندهار افغانستان نامزدی دو کودک چهار ساله را خلاف قانون عنوان کرده و تایید کردند که این نوع نامزدی باعث مشکلات خانوادگی نیز می‌شود.

به گزارش روزنامه «سلام وطن‌دار»، کمیسیون حقوق بشر، فعالان مدنی و مسئولان ریاست امور زنان در قندهار می‌گویند، نامزدی دو کودک نه تنها مشکل قانونی ایجاد می‌کند، بلکه خانوده‌ها و جامعه را نیز با مشکل مواجه می‌کند.

روز یک‌شنبه 16 ژوئن عکسی از جریان نامزدی دو کودک چهار ساله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که واکنش‌های زیادی را در پی داشت. بالای این عکس نوشته شده بود که مراسم نامزدی مدینه و بلال‌احمد که هر کدام چهار سال سن دارند و هر دو بچه کاکا (عمو) و دختر کاکا (عموی) هستند، در شهر قندهار برگزار شد.

رقیه اچکزی، رییس امور زنان ولایت قندهار در این باره گفت: «این‌گونه عقدها با شریعت اسلامی و قانون‌های مدنی ناسازگار است».

میرزا ولی، برادر بزرگ بلال‌احمد کودک چهار ساله به روزنامه «سلام‌وطندار» گفته است، این یک موضوع به خواست بزرگان خانواده انجام شده است، او افزود، پدر و مادرش او را نیز در کودکی با دختر مامایش (داعی) نامزد کردند و تاکنون مراسم عروسی‌‌شان برگزار نشده است.

این در حالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای حمایت کننده از حقوق زنان در افغانستان همواره از ازدواج‌ کودکان زیر سن انتقاد کرده و برای جلوگیری از آن، بارها راهکارهایی را روی دست گرفته‌اند اما با آن هم، نامزدی‌ها و ازدواج‌های زیرسن در این کشور جریان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید