سفیر ایران در کابل: تهران خواهان مشارکت طالبان در قدرت افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل یکشنبه 16 ژوئن اعلام کرد، تهران خواهان سهم گیری و مشارکت طالبان در قدرت افغانستان است.

بهرامی در گفتگو با طلوع نیوز گفت: «ما موافق مشارکت طالبان در قدرت هستیم، اما موافق این‌که همۀ قدرت بدست طالبان باشد به هیچ وجه نیستیم. تکلیف ما خیلی روشن است، ما می‌گویم ساختاری وجود دارد که می‌تواند طالبان در آن مشارکت داشته باشند، البته هرچیز وابسته به نظر مردم افغانستان است».

او در مورد روند گفتگوهای صلح افغانستان با طالبان اشاره کرده گفت: «من میخواهم این مساله را روشن بکنم که عدم روشنایی تصویر آینده متوجه ما نشود، متوجه کسانی بشود که مدیریت این روند را برعهده داشتند. متوجه کسانی بشود که روند مشروعیت زایی طالبان را تبدیل به روند غیرقابل بازگشت کرده‌اند. متوجه کسانی بشود که نهادهای رسمی را با نوع رفتارشان تضعیف کرده‌اند و متوجه کسانی شود که یک رقابت منفی تولید کرده‌اند برای ارتباط با مجموعۀ طالبان».

قابل ذکر است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا به تازگی ایران را به دست داشتن در حمله انتحاری در مقابل دانشگاه نظامی مارشال فهیم در شهر کابل پایتخت افغانستان متهم کرد.

وزیر امور خارجه امریکا که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد افزود: «در 31 مه یک موتر بمب‌گذاری شده در افغانستان چهار سرباز امریکایی را زخمی، چهار غیر نظامی را کشت و عابران را زخمی کرد».

سفارت ایران در کابل با نشر خبرنامه‌ای دست داشتن تهران را در این حمله انتحاری بر کاروان نیروهای امریکایی را رد کرده و این اتهامات را «غیر واقعی و غیر مستند» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید