رییس بانک مرکزی افغانستان استعفا داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

مقام‌های بانک مرکزی افغانستان دوشنبه 17 ژوئن تایید کردند که خلیل صدیق، رییس این بانک از وظیفه‌اش استعفا داده است. صدیق برای چهار سال رییس بانک مرکزی این کشور بود.

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به روزنامه «هشت‌صبح» گفت، خلیل صدیق بنابر مشکلات شخصی و بیماری از این سمت کنار رفته است.

هاشور افزود، صدیق 9 روز پیش استعفایش را به ریاست جمهوری سپرده بود و ریاست جمهوری با کناره‌گیری خلیل صدیق از ریاست بانک مرکزی موافقت کرده است. با این حال، قرار شد که وی تا یکماه دیگر هم‌چنان به کارش ادامه دهد.

خلیل صدیق چهار سال پیش در فرمانی از سوی ریاست جمهوری افغانستان به عنوان رییس بانک مرکز این کشور معرفی شد و سپس از مجلس نماینده‌گان رأی اعتماد گرفت.

ارزش پول افغانی در برابر دالر امریکایی در دوران ریاست خلیل صدیق در بانک مرکزی دچار نوسانات و افت و خیز بسیاری بود.

در سالی که صدیق به این سمت معرفی شد، هر دالر امریکایی در برابر 57 افغانی در بازار ارز کابل تبادله می‌شد، اما در زمانی که او استعفا داده است، هر دالر امریکایی در برابر 80 افغانی تبادله می‌شود. به این ترتیب از زمان شروع تا ختم ماموریت او ارزش هر دالر امریکایی 23 افغانی رشد داشته است. این وضعیت انتقادات بسیاری را در برابر سیاست‌های مالی بانک مرکزی به همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید