اولین خط کشتیرانی افغانستان در آب‌های بین‌المللی ایجاد می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وزارت صنعت و تجارت افغانستان یکشنبه 16 ژوئن از ایجاد اولین خط کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی خبر داده و اعلام کرد، خطی خواهد بود که افغانستان را از طریق بندر چابهار ایران با آب‌های بین‌المللی وصل کند.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز»، مسئولان وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گویند که برای ایجاد این خط با طرف‌های دخیل و ذی‌نفع وارد گفت‌و‌گو شده‌اند و قرار است که دو خط کشتیرانی برای افغانستان ایجاد شود؛ اولی چابهار – ممبیی و دومی چابهار – کاندالا.

سمیر رسا، سخنگوی این وزارت گفته است، بحث‌ها تا جایی پیشرفت داشته که فقط تعیین روزهای فعالیت کشتی‌های این دو خط باقی مانده است.

رسا افزود: «بحث‌ها فعلا روی این جریان دارد که روزهای جفت برای چابهار – ممبیی و روزهای تاق برای چابهار – کاندالا تنظیم شود».

وی گفت، طرح راه‌اندازی خط کشتیرانی ویژه‌ی افغانستان را بخش خصوصی و تاجران افغان پیشنهاد کرده و وزارت صنعت و تجارت برای اجرا کردن این طرح وارد عمل شده است.

قرار است تاجران افغان در این زمینه‌ سرمایه‌گذاری کنند و کشتی بخرند. حکومت افغانستان به‌ ویژه وزارت صنعت و تجارت، هماهنگ‌کننده و تسهیل‌کننده‌ی این خط است.

قابل ذکر است که با ایجاد این خط کشتیرانی، تاجران افغان می‌توانند کالاهای تجاری‌شان را از طریق این خط بطور مستقلانه به هند و از هند به بندر چابهار و سپس به افغانستان انتقال دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید