لیلام 30میلیون دالر بانک مرکزی افغانستان در پی کاهش ارزش افغانی در مقابل دالر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک مرکزی افغانستان تایید کرد که ارزش هر دالر امریکایی در برابر پول افغانی روز یکشنبه 16 ژوئن در بازار کابل به بیش از 80 افغانی رسیده است، این آمار کاهش ارزش پول افغانی را نشان می‌دهد و این بانک فردا دوشنبه 30 میلیون دالر امریکایی را بطور لیلام به فروش می رساند.

این بانک در صفحه رسمی فیسبوک‌اش یک نرخ نامه‌ای را نشر کرده که نشان می‌دهد، ارزش هر دالر امریکایی در برابر پول افغانی در بازار امروز کابل به 80.0338 و فروش آن به 80.2338 افغانی رسیده است.

قیمت دالر در برابر پول افغانی از مدتی به این طرف افزایش یافته که این کار باعث نگرانی در افغانستان شده است.

بانک مرکزی افغانستان فقط با تزریق دالر در بازار تلاش کرده تا مسیر رشد ارزهای خارجی در مقابل پول افغانی را متوقف کند.

این بانک امروز یکشنبه اعلام کرد، قرار است فردا دوشنبه 30 میلیون دالر امریکایی را بطور لیلام به فروش برساند و از صرافان و بانک‌ها واجد شرایط خواسته که در این داوطلبی اشتراک کنند.

در خبرنامه این بانک آمده است: «د افغانستان بانک الی مبلغ 30 میلیون دالر امریکایی را طی داوطلبی به روز دوشنبه مؤرخ 1398/3/27 ه ش بطور لیلام بفروش می رساند. د افغانستان بانک بمنظور اشتراک در این داوطلبی از صرافان و بانکهای واجد شرایط تقاضا مینماید تا در این داوطلبی اشتراک نمایند. برنده¬گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یوم (T) تصفیه نمایند».

در ادامه این خبرنامه آمده است: «آنعده صرافانیکه تا اکنون مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام های اسعار را تحویل ننموده اند میتوانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام های بعدی اشتراک نمایند. در داوطلبی های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برنده¬گان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه بطور نقده ویا حواله در مدت زمان معینه تحویل بانک می نمایند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید