افغانستان و ترکمنستان سه تفاهمنامه همکاری اقتصادی امضا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام‌های کشورهای افغانستان و ترکمنستان یکشنبه 16 ژوئن سه تفاهمنامه راهبردی اقتصادی در شهر هرات امضا کردند.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، رشید مرادوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان با هیئت همراه اش بامداد امروز یکشنبه از طریق مرز تورغندی وارد شهر هرات در غرب این کشور شد.

همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه (دارایی) افغانستان نیز به ولایت هرات سفر کرده گفت، سه تفاهمنامه همکاری میان دو کشور در بخش‌های توسعه خط آهن، افزایش واردات انرژی و جلب سرمایه گذاری به امضا رسید.

قیومی افزود: «امیدواریم با تقویت همکاری در بخش خط آهن، شاهد توسعه و انکشاف روز افزون همکاری ها بین دو کشور باشیم».

قیومی علاوه کرد، در نشستی با وزیر امور خارجه ترکمنستان در بخش های مختلف اقتصادی، همکاری دوجانبه، سرمایه گذاری، کار عملی پروژه تاپی، تمدید لین انتقال برق، صادرات سنگ مرمر، اعمار خط آهن و خریداری لباس نیروهای امنیتی افغان از ترکمنستان بحث شد.

رشید مرادوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت: «تمام همکاری‌های دوستانه بین دو کشور بر اساس روابط نیکی که از نیاکان مان به ارث رسیده، تقویت یافته است».

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات از روابط و پیوندهای عمیق فرهنگی مردم افغانستان و مردم ترکمنستان استقبال کرده گفت، این ولایت از تمام امکانات اش برای تقویت این روابط دوجانبه استفاده می‌کند.

قابل ذکر است که این دومین بار است که وزیر امور خارجه ترکمنستان در جریان دو سال اخیر وارد شهر هرات در غرب افغانستان شده است که این سفرش از طریق مرز تورغندی صورت گرفت. تورغندی مرز مشترک زمینی میان این دو کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید