کلید گروپ: گروه طالبان بر مدارس دینی در حوزه غرب افغانستان نفوذ دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کلید گروپ» پنج شنبه 13 ژوئن گزارش تحقیقی‌اش را نشر کرده که در ان نوشته 490 باب مدرسه خصوصی دینی در ولایات حوزه غرب افغانستان ثبت وزارت معارف نیست و برخی از این مدارس زیر نفوذ گروه طالبان قرار دارند.

مسوولان اداره‌های معارف ولایات حوزه غرب افغانستان می‌گویند، عدم حاکمیت دولت در برخی از ساحات ولسوالی‌های این ولایات و نفوذ گروه طالبان بر تعدادی از مدارس خصوصی دینی باعث شده است که وزارت معارف این کشور نتواند این مدارس دینی را ثبت کند.

عبدالفتاح نیک‌نام آمر بخش تعلیمات اسلامی ریاست معارف ولایت هرات به رادیو کلید گفته است: «مسوولان مدارس خصوصی دینی بنا به برخی محدودیت‌ها چون اجباری بودن تطبیق نصاب تعلیمی معارف در صورت ثبت شدن، نمی خواهند مدارس شان را ثبت و راجستر نمایند».

به گفته وی، مسوولان اداره معارف به دلیل تهدیدات امنیتی نمی توانند از روند تدریس مدارس در ولسوالی ها نظارت داشته باشند، گزارش های نیز وجود دارد که در این مناطق طالبان در برخی از مدارس نفوذ دارند و اصول و قواعد خود را بر آن‌ها تحمیل می ‌کنند.

برخی از اعضای شوراهای ولایتی حوزه غرب افغانستان، عدم ثبت مدارس خصوصی دینی در ریاست‌های معارف ولایات غربی را ضعف دولت می‌دانند.

آنان مدعی‌اند، نفوذ گروه طالبان در این مدارس علاوه بر اینکه افراطیت را رشد می‌دهد، نیروی باالفعل برای گروه‌های طالبان و داعش آماده می‌کند.

بربنیاد آمار وزارت حج و اوقاف افغانستان، از میان حدود چهار هزار باب مدارس دینی در سراسر این کشور تنها 400 باب مدرسه در این وزارت ثبت هستند.

قابل ذکر است که رییس جمهوری افغانستان اخیراً گفته بود 20 گروه «تروریستی» در این کشور فعالیت دارند که گروه داعش یکی از آنهاست.

جنرال فرانک مکنزی، فرمانده ارشد ارتش امریکا در خاور میانه چهارشنبه 12 ژوئن در آلمان گفت، گروه داعش برای کشورش یک خطر جدی است و این گروه در افغانستان برای حمله به امریکا برنامه ریزی می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید