انستیتوت بین‌المللی صلح و اقتصاد: اوضاع امنیتی افغانستان وخیم‌تر از سوریه است

افغانستان ناامن‌ترین کشور جهان در سال 2019 شناخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بررسی‌های انستیتیوت بین‌المللی صلح و اقتصاد که مقر آن در سوئد آسترالیا است نشان می‌دهد که اوضاع امنیتی در افغانستان اخیرا در مقایسه با سوریه وخیم‌تر شده‌است.

انستیتوت بین‌المللی صلح و اقتصاد در لندن چهارشنبه 12 ژوئن اعلام کرد که وضعیت امنیتی سوریه در مقایسه با قبل بهبود یافته اما افغانستان جایگاه سوریه را در ناامنی گرفته‌است.

استیف کیلیلی؛ بنیان‌گذار این انستیتوت با اعلام نتیجه این بررسی گفت: «مسایل زیادی می‌تواند در تامین صلح و ثبات در جهان مرتبط باشد، به‌خصوص این‌که انکشافات اوضاع در خاور میانه در قبال تحولات اخیر ایران، چگونه خواهد بود و به‌کدام مسیر خواهد رفت.»

در بررسی‌های که این انستیتوت انجام داده‌است، با درنظرداشت معیارهای مشخصی در ارتباط با جنگ، تروریسم، خشونت توسط پولیس و صادرات سلاح، وضعیت بیش از 160 کشور جهان مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این بررسی، وضعیت امنیتی در سوریه برای نخستین‌بار پس از چندین‌سال جنگ داخلی، رو به‌بهبود است و این کشور دیگر در قطار کشوهایی با کمترین حد ثبات قرار ندارد، همچنان در سال‌های اخیر، وضعیت امنیتی در کشورهای اوکراین و عراق بهبود یافته‌است. این نهاد از بدترشدن اوضاع امنیتی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

بربنیاد این بررسی‌ها، کشورهای اروپایی مثل سال‌های قبل صلح‌آمیزترین کشورها در جهان به‌شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید