یک کارمند رادیو تلویزیون ملی افغانستان در ولایت زابل کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) سه‌شنبه 11 ژوئن تایید کرد که افراد مسلح ناشناس سخی بلوچ کارمند رادیو تلویزیون ملی را در ولایت زابل در جنوب این کشور کشتند.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای نوشت، سمیع‌الله سادات مدیر تخنیک تلویزیون ملی در ولایت زابل گفته است: «آقای بلوچ ساعت 9 شب یکشنبه 9 ژوئن هنگامی که از دفتر راهی خانه‌اش شده بود، ناپدید شد. و پس از یک روز جسدش را مردم پیدا کرد».

در این خبرنامه آمده است، جسد سخی بلوچ در فاصله سه کیلومتری جنوب شهر قلات مرکز ولایت زابل پیدا شد. وی از دو سال به این‌سو به عنوان کارمند تخنیک رادیو تلویزیون ملی زابل کار می‌کرد.

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) از حکومت خواسته است، حفاظت از جان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را در اولویت کاری خود قرار دهد.

عبدالمجیب خلوتگر رئیس دفتر نی می‌گوید: «حکومت مکلف است عاملان قتل کارمند تخنیک رادیو تلویزیون ملی در زابل را دستگیر کرده و پنجه‌ی قانون بسپارد. همچنان حکومت باید نتیجه‌ی تحقیقاتش پیرامون دلایل قتل آقای بلوچ را با رسانه‌ها شریک سازد».

در ادامه این خبرنامه آمده است: «در سال روان میلادی، این پنجمین مورد قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان است. از سال 2001 تا به حال، بیشتر از 105 خبرنگار و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان کشته شده‌اند که پروندۀ اکثریت این قتل ها به دلایل مختلف از سوی حکومت افغانستان بررسی نشده است. و این نشان می‌دهد که متأسفانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان مصونیت ندارند».

افغانستان یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در کنار عراق و سوریه گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید