لوی سارنوالی افغانستان حکم جلب حبیب‌الله احمدزی را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

لوی سارنوالی (دادستانی کل) افغانستان سه‌شنبه 11 ژوئن حکم جلب حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین رییس‌جمهوری این کشور را صادر کرد.

سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان گفته است که تا کنون چندین بار از احمدزی خواسته شده که در بارۀ اتهام‌های بهره‌گیری جنسی از زنان و ترویج فحشا در ارگ ریاست‌جمهوری سندهایش را بسپارد، اما وی تاکنون هیچ سندی در این باره ارائه نگرده است.

حبیب‌الله احمدزی یکی از مشاورین سابق ارگ ریاست جمهوری افغانستان اخیرا ادعا کرد که حلقه‌ای از نزدیکان رییس جمهوری این کشور در ارگ به فساد اخلاقی و فحشا مشغول اند و فساد را ترویج می‌کنند. سپس مریم وردک یکی از مشاوران پیشین دیگر ریاست جمهوری نیز این گفته‌ها را تایید کرده و گفت که بانوان جوانی که می‌خواهند در کرسی‌های حکومتی مقرر شوند، از آنان در ارگ درخواست رابطه جنسی می‌شود اما ارگ ریاست جمهوری افغانستان این ادعاها را «استوار بر انگیزه‌های شخصی» عنوان کرده و آن را بی‌اساس خواند.

سپس لوی سارنوالی افغانستان اعلام کرد که این اتهامات را بررسی می‌کند، شبکه طلوع نیوز گزارش داد، لوی سارنوالی اکنون می‌گوید این نهاد از حبیب الله احمدزی در باره اتهام هایش سند خواست، اما وی تاکنون هیچ سندی به لوی سارنوالی نسپرده است.

جمشید رسولی- سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان گفته است:« سارنوالی افغانستان به منظور این که تحقیقات به زودترین فرصت تکمیل شده باشد دو مرتبه حکم جلب آقای احمدزی را صادر کرده و به ارگان‌های امنیتی و کشفی گفته شده که این حکم جلب به اقای احمدزی ابلاغ شود تا به زودترین فرصت نزد هیت تحقیق حضور یابد و در صورتی که اسناد و شواهد داشته باشد در اختیار این هیات قرار بدهند.»

بر بنیاد قانون جزای افغانستان، اگر کسی که توهین شده باشد و به لوی سارنوالی شکایت کند، لوی سارنوالی می‌تواند کسی را که ادعا کرده است، زیر پیگرد قرار دهد.

فریده مومند، وزیر پیشین تحصیلات عالی به طلوع نیوز گفت: این یک اتهام سنگین است که ایجاب تحقیق و بررسی همه جانبه را می‌کند من پیشنهاد می‌کنم که یک محکمه بی‌طرف ایجاد شود و زنان هم در ترکیب آن باشند. چرا که زنان که با مشکل زیاد به قله‌های پیروزی رسیده‌اند همیشه مورد اتهام قرار می‌گیرند در حالی که فاعل اصلی که یک مرد است در پشت پرده‌ها می‌مانند. بنا این اتهام باید به گونه دقیق بررسی شود تا حقایق روشن گردد».

این اتهامات واکنش‌های متفاوتی در پی داشته است، برخی از سیاسیون افغان از حکومت مرکزی انتقاد کردند و برخی هم این اتهامات را یک ضربه به زنان افغان که در دولت کار می‌کنند عنوان کردند.

هارون چخانسوری سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری به این اظهارات واکنش نشان داده و گفت: «ادعاهای آقای حبیب احمدزی کاملاً دروغ و بی‌اساس و بر انگیزه‌های شخصی استوار است. این موضوع به‌گونۀ بسیار جدی بررسی و نتایج آن با مردم افغانستان شریک خواهد شد».

وی در دادمه گفت: «ادعاهای آقای احمدزی به‌خاطر چوکی و موقف است. پس از آنکه آقای احمدزی در انتخابات پارلمانی کامیاب نشد، به ارگ مراجعه کرد تا دوباره به‌حیث مشاور مقرر شود، ولی پیشنهاد مقرری او رد شد. حکومت وحدت ملی توجه جدی به حقوق زنان داشته است. ادعاهای آقای احمدزی توهین به زنانی است که سال‌ها قربانی داده‌اند تا در سطوح تصمیم‌گیری برسند. به هیچ‌کسی اجازه داده نمی‌شود که به عزت زنان افغانستان اتهام وارد کند».

سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان افزود، توقع ما از سیاسیون کشور این است که برای منافع شخصی و سیاسی خود در اذهان مردم تشویش ایجاد نکنند و از ادعاهای بی‌اساس استفادۀ کمپاینی نکنند.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان نیز گفته است که یک هیئت همه شمول و بی‌طرف باید این اتهام‌ها را به گونه جدی بررسی کند و نه لوی سارنوالی.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید