سازمان ملل نسبت به اخراج پناهجویان افغان از آلمان هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده سازمان ملل متحد در آلمان از اخراج پناهجویان افغان از این کشور هشدار داده و تاکید کرد که وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر شده است و باید بازگشت پناهجویان تنها در موارد استثنایی انجام شود.

به گزارش خبرگزاری دویچه وله، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خواستار بررسی دقیق تقاضای پناهندگی افغان‌ها شده و تاکید کرده است که افغانستان کشور امنی نیست و از این رو بازگرداندن افغان‌ها می‌تواند برای مهاجران خطرناک باشد.

دومنیک بارچ کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آلمان اخراج گسترده پناهجویان به افغانستان را در حال حاضر غیر واقع بینانه خوانده و تنها در موارد استثنایی مجاز می‌داند.

بارچ گفت، اوضاع امنیتی افغانستان در ماه‌های اخیر بدتر شده و بازگشت دادن پناهجویان فقط در موارد استثنایی باید انجام شود.

بارچ با اشاره به حملات و نقض همواره حقوق بشر در افغانستان اشاره کرده و گفت، با این حال سیاستمداران باید بدانند که به چه ملکی این انسان‌ها فرستاده می‌شوند. به گفته وی، اخراج پناهجویان افغان باید به صورت دقیق بررسی شود.

به باور بارچ، نه تنها وضعیت امنیتی در ولایات افغانستان متفاوت است، بلکه خطرات بسیاری مهاجران بازگردانده شده را تهدید می‌کند. خطراتی که به جنسیت، سن، شغل و همچنین وابستگی‌های قومی و منطقه‌ای آن‌ها نیز مربوط می‌شود.

اخراج پناهجویان افغان از آلمان همواره مورد انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و پناهندگی قرار گرفته است.

بیشترین افغان‌های که در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند کسانی‌اند که در افغانستان مورد تهدید گروه‌های مسلح یا هم در مناطق تحت کنترل این گروه‌ها زندگی می‌کردند.

بیشتر افراد مورد تهدید گروه‌های مسلح در افغانستان سربازان امنیتی، کارمندان رسانه‌ای و افراد که با حکومت این کشور همکاری می‌کنند هستند.

در چندین مورد گروه طالبان حتی زنان و کودکان را به اتهام همکاری با دولت افغانستان کشته‌اند، به گفته سزمان‌های حقوق بشری این افراد اگر به افغانستان بازگشتانده شوند به احتمال بسیار بالا دوباره مورد تهدید این گروه‌ها قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید