یک کیلو هندوانه یک افغانی؛ آیا ایران محصولات کشاورزی فراه را بی‌ارزش کرده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیشتر کشاورزان ولایت فراه در غرب افغانستان دوشنبه 10 ژوئن از وارات محصولات ایرانی به این کشور شکایت کرده و می‌گویند، ایران یکی از عاملان بی ارزش ساختن محصولات کشاورزی در این ولایت است که ارزش یک کیلو تربوز (هندوانه) را به یک افغانی رسانده است.

به گزارش خبرگزاری افق، شماری از کشاورزان در ولایت فراه افغانستان گفته‌اند، قیمت محصولات زراعتی در فصل برداشت سبزیجات در این ولایت به گونه‌ چشم‌گیری کاهش یافته ‌است که هم‌اکنون یک کیلو تربوز یک افغانی، هر کیلو بادرنگ یک و نیم افغانی و هر کیلو بادنجان رومی و سیاه به دو افغانی در بازار محلی فراه به ‌فروش می‌رسد.

آنها تاکید کردند، به‌ علت این ‌که قیمت محصولات زراعتی ‌شان در این موقع از سال کاهش یافته ‌است، به هیچ‌عنوان پولی که در مزارع و گلخانه‌ها برای تولید سبزیجات مصرف کرده‌اند را به ‌دست نیاورده‌اند.

این کشاورزان حکومت افغانستان را به بی‌پروایی در زمینه ‌سازی صدور محصولات زراعتی به خارج کشور متهم می‌سازد.

شاه‌محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه گفته است، از افت شدید قیمت محصولات زراعتی در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند. وی از حکومت می‌خواهد که زمینه‌ صدور محصولات زراعتی این ولایت را به ولایت‌های دیگر و کشورهای خارجی فراهم سازند.

براساس این گزارش، به ‌دلیل بارندگی‌های زیاد در فصل‌های زمستان و بهار، سطح محصولات زراعتی به تناسب سال‌های قبلی در فراه افزایش را نشان می‌دهد.

عبدالمنان متین، رییس زراعت فراه گفته است، تنها حاصلات تربوز فراه امسال به 790 هزار تُن خواهد رسید که نسبت به سال قبل 17 درصد افزایش را نشان می‌دهد. وی افزود که سطح محصولات زراعتی دیگر در فراه نیز افزایش یافته ‌است.

محصولات کشاورزی ایران در افغانستان

همه ‌ساله در فصل برداشت سبزیجات و میوه‌جات، ایران حجم صدور محصولات کشاورزی اش را در افغانستان افزایش می‌دهد تا محصولات کشاورزی این کشور را به چالش بکشد.

در بازارهای هرات و نیمروز دو ولایت مرزی با ایران، محصولات زراعتی ایران باعث شده که مردم، بیشتر این محصولات را به‌جای محصولات زراعتی افغانی خریداری کنند.

خلیل‌احمد یارمند، آمر اجراییه اتاق تجارت و صنایع هرات از حکومت می‌خواهد که در این موقع از سال، تعرفه‌های گمرکی محصولات زراعتی وارداتی را بلند ببرد تا رقابت محصولات ایرانی در بازارهای این کشور بیشتر شود.

در مین حال، نبود سردخانه نیز یکی از مشکلات کشاورزان در فراه گفته شده اس، بارها این موضوع در سفر مقام‌های بلندپایه حکومتی به این ولایت مطرح شده ‌است.

عبدالمنان متین، رییس زراعت فراه می‌گوید که به‌ دلیل نبود سردخانه، قسمتی از محصولات زراعتی فراه فاسد و قسمت دیگر نیز با قیمت پایین در بازار به ‌فروش می‌رسد.

مقام‌های محلی فراه می‌گویند که هم ‌اکنون طرح ساخت سردخانه 500 تُنی در این ولایت در تدارکات ملی قرار دارد. این مقام‌‌ها ابراز امیدواری می‌کنند که روند ساخت سردخانه در سال جاری آغاز شود.

بنابراین گزارش، افزایش ناامنی‌ها در فراه نیز دلیلی دیگر برای کاهش قیمت محصولات کشاورزی پنداشته می‌شود. طالبان در جغرافیای وسیعی از ولایت فراه فعالیت دارند و به‌همین خاطر، کشاورزان محصولات زراعتی‌شان را به بازار محلی این ولایت منتقل کرده نمی‌توانند.

کشاورزان فراه می‌گویند که کارگذاری ماین‎های کنارجاده‌ای از سوی طالبان باعث هراس آن‌ها شده و به‌همین‌خاطر جرأت انتقال محصولات زراعتی‌شان را به مرکز فراه پیدا نمی‌کنند.

کارشناسان اقتصادی افغانستان گفته‌اند، اگر حکومت ظرفیت زراعتی فراه را به ‌گونه دقیق بسنجد، این ولایت به قطب تولید محصولات زراعتی افغانستان مبدل خواهد شد.

فراه در غرب افغانستان هم‌مرز با ایران است، یکی از ولایات به شدت ناامن و از نظر اقتصادی ضعیف شمرده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید