مشاور امنیت ملی افغانستان: ارتباط ایران با طالبان برای امنیت ملی ما تهدید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان شامگاه یکشنبه 9 ژوئن در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که ارتباط ایران و برخی از کشورهای همسایه با طالبان، امنیت ملی این کشور را تهدید می‌کند.

محب در گفتگوی ویژه با طلوع نیوز در واکنش به برگزاری نشست سیاسیون و طالبان در مسکو و برقراری ارتباط شماری از کشورهای همسایه با طالبان به شمول ایران گفت که این رابط‌ه‌ها برای امنیت ملی افغانستان تهدید هستند.

مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان در ادامه گفت، نیروهای امنیتی افغان تا چهار ماه آینده کمر طالبان را در میدان‌های جنگ خواهند شکست.

حمدالله محب افزود: «بن‌بست جنگ شکسته شده ‌است، به نظرم اگر ما چهار ماه این وضعیت را دوام داده بتوانیم، بن بست چه که کمر طالبان می‌شکند!».

وی همچنان تاکید کرد، طالبان بدون پشتیبانی پاکستان یک روز توان پیشبرد جنگ را در افغانستان ندارند و این گروه حتی توان پرداخت پول تکت هواپیمایی را که برای سفرها در گفتگوهای صلح را نیز ندارند.

وی ادامه داد: «تا با تمویل کنندۀ طالب صحبت نکینم، جنگ در افغانستان خاتمه نمی‌یابد. ما باید بتوانیم همرای پاکستان مستقیم مذاکره کنیم. تا که ما نگرانی‌های پاکستان را مطرح نکنیم و به آن پاسخ ندهیم، هیچ امکان ندارد که این‌جا صلح بیاید».

قابل ذکر است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان دیشب (شامگاه یکشنبه) وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور گفت‌وگو کرد.

خلیلزاد گفته است که گفت‌وگوهای صلح با طالبان وارد مرحله جدید شده است و در این شرایط حساس باید افغان‌ها تلاش کنند و با مردم این کشور مشوره نمایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید