روند ثبت نام تقویتی برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد، روند ثبت نام تقویتی رأی‌دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور امروز شنبه 8 ژوئن 2019 آغاز شده و برای 20 روز ادامه خواهد یافت.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی این کمیسیون به روزنامه «8صبح» گفت، روند ثبت نام تقویتی رأی‌دهند‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری در 458 مرکز در تمام ولسوالی‌ها و ناحیه‌های 33 ولایت افغانستان اجرا می شود.

ابراهیمی افزود، روند ثبت نام سراسری در ولایت غزنی در جنوب این کشور نیز امروز شنبه آغاز و در 247 مرکز اجرا می ‌شود.

انتخابات پارلمانی ولایت غزنی سال گذشته برگزار نشد و به همین دلیل روند ثبت نام رأی‌دهند‌گان نیز در این ولایت اجرا نشده است.

از سوی دیگر، قرار بود که انتخابات پارلمانی غزنی امسال هم زمان با انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای ولایتی این کشور برگزار شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات سه هفته پیش اعلام کرد که به دلایل محدودیت زمان و بودجه و چالش‌‍‌های فنی توان برگزاری این سه انتخابات را به صورت هم‌زمان و در یک روز ندارد.

از جانب دیگر، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که آماده‌گی‌های لازم برای آغاز ثبت نام رأی‌دهند‌گان در 33 ولایت و هم‌چنان ثبت نام سراسری در ولایت غزنی گرفته شده و تمام مواد حساس و غیرحساس به همه ولایات انتقال یافته است.

ابراهیمی گفت که نهادهای امنیتی برای تأمین امنیت روند ثبت نام اعلام آماد‌گی کرده‌اند و تدابیر امنیتی نیز برای انجام این روند اتخاذ شده است.

وی علاوه کرد، ثبت نام رأی‌دهند‌گان برای 20 روز ادامه خواهد یافت و شهروندان واجد شرایط می‌تواند در این مدت با مراجعه به مراکز ثبت نام، برای شرکت در انتخابات پیش‌رو ثبت نام کنند.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ادامه گفت، مراکز ثبت نام همه روزه پس از آغاز این روند از ساعت 7 صبح تا 4 پس از چاشت باز می‌باشد و شهروندان که سن قانونی (18 سالگی) را تا روز انتخابات تکمیل و یا تازه به کشورش باز گشته اند می توانند در این فاصله زمانی ثبت نام کنند.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال برگزار شود و 18 نفر برای گرفتن کرسی ریاست جمهوری نامزد شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید