بیشترین زندانی که قرار است تا ده روز دیگر آزاد شوند افراد طالبان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که تا ده روز دیگر نزدیک به 900 زندانی که بیشترین شان طالب هستند آزاد خواهند شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز سه شنبه 4 ژوئن در سخنرانی‌اش پس از ادای نماز عید فطر در مسجد ارگ ریاست جمهوری گفت: «موضوع لویه جرگه بر آزادی زندانیان بود که 887 زندانی آزاد می‌شوند. به سارنوالی هدایت داده شد تا پرونده‌های زندانیان بررسی و رسیدگی شود و زندانیان عفو شوند».

به گزارش طلوع نیوز، هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان گفته است که بیشترین این زندانی ها که قرار است آزاد شوند، افراد طالبان هستند.

در همین حال، آگاهان امور نظامی افغانستان می‌گویند، حکومت باید پیش از گرفتن این گونه تصمیم‌های بزرگ و با در نظر داشت گذشته این کار، سود و زیانش را سبک و سنگین کند.

اسدالله ولوالجی آگاه نظامی افغان گفت: «مرجعی وجود ندارد که از رهبری دولت پرسان کند که او برادر همین کسانی را که آزاد ساخته یی اینان چی کردند و کجا استند و پس رفتند در صفوف جنگ و در برابر دولت جنگ کردند همین که می گویند شهر بی پرسان همین افغانستان است و هیچ کس مسوولیت نمی‌گیرد».

اما قریب الله سادات عضو شورای ولایتی لوگر افغانستان گفت: «امیدوار هستیم که این حرکت رییس جمهور مثبت باشد و نتیجه مثبت بدهد نه خدای ناخواسته نتیجه منفی داشته باشد که باز هم مانند گذشته ها ما آسیب ببینیم».

در همین حال شورای نامزدان انتخابات ریاست ‌جمهوری افغانستان می‌گویند که رییس ‌جمهوری غنی در باره آزاد سازی این زندانیان با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مشوره نکرده است.

شهاب حکیمی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان گفت: «یک نفر که خودش غیر قانونی است او نمی‌تواند که تصمیم بگیرد این یک موضوع بزرگ است که از صلاحیت وی بسیار بالا است ولی تمام کارهای را انجام می‌دهد غیر قانونی است و این هم در جمله کارهای غیر قانونی‍اش میاید».

عبدالسبحان مصباح آگاه مسایل حقوقی افغانستان گفته است: «اگر مرتکب خراب کاری باشند یعنی یک عمل هراس افگنانه را انجام داده باشد که به مردم افغانستان ضرر وارد شده باشد باز محدودیتی وضع است».

قابل ذکر است که ملا هیبت‌الله اخندزاده رهبر طالبان روز شنبه 1 ژوئن 2019 در پیامی بمناسبت عید یکبار دیگر بر ادامه جنگ علیه دولت کابل و نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید