تصویری... آیا به یاد دارید طالبان سال‌پار عید را با مردم افغانستان تجلیل کردند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برای اولین بار حکومت افغانستان سال قبل از 27 ام رمضان الی روز پنجم عید سعید فطر با گروه طالبان آتش‌بس اعلام کرد و طالبان در آن زمان وارد شهرها شده عید را با مردم این کشور تجلیل کردند.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، طالبان پارسال فقط سه روز عید سعید فطر را با حکومت کابل آتش‌بس اعلام کرده بودند و صدها تن از افراد این گروه برای تجلیل از روزهای عید وارد شهر کابل و ولایات دیگر این کشور شدند و با افغان ها ایام عید را تجلیل کردند.

پس از ختم سه روز عید، حکومت افغانستان آتش‌بس یک جانبه با طالبان را برای 10 روز تمدید کرد و نقش نیروهای امنیتی افغان به حالت دفاعی درآمد.

اما طالبان پس از سه روز عید اعلام کردند که دیگر با حکومت افغانستان آتش‌بس نخواهند کرد و جنگ شان‌را علیه دولت افغانستان از سر گرفتند.

براساس گزارش‌ها، در جریان 10 روز آتش‌بس یک جانبه حکومت افغانستان با طالبان، صدها تن از سربازان افغان در ولایت‌های مختلف این کشور کشته شدند.

پس از پایان 10 روز آتش‌بس یک جانبه، حکومت افغانستان نیز رسماً اعلام کرد که دیگر آتش‌بس با طالبان پایان یافته و سربازان افغان می‌توانند علیه طالبان عملیات‌شان ‌را آغاز کنند.

امسال آتش‌بسی در کار نیست نیست

مردم و علمای افغانستان در ماه رمضان امسال نیز از طالبان خواستند که در روزهای عید آتش‌بس کنند و اجازه دهند که مردم در فضای آرام و بدون خشونت و خون ریزی سه روز عید را تجلیل کنند.

در روزهای اخیر ماه رمضان امسال یک نوار صوتی منصوب به طالبان میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و از آتش‌بس در روزهای عید نوید می‌داد که حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای از آتش بس در عید امسال استقبال کرد.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان روز جمعه 31 مه 2019 گزارش‌های مبنی به آتش‌بس با حکومت افغانستان در روزهای عید را رسماً رد کرد.

مجاهد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «یک نوار صوتی در رسانه‌های اجتماعی گردش می‌کند که در آن از آتش‌بس صحبت شده است. این نوار صوتی از امسال و نو نیست، بلکی به آتش‌بس سال گذشته ارتباط دارد. امید است، رسانه و فعالین رسانه‌های اجتماعی در این مورد دچار اشتباه نشوند».

در همین حال، ملا هیبت‌الله اخندزاده، رهبر طالبان روز شنبه 1 ژوئن 2019 در پیامی بمناسبت عید یکبار دیگر بر ادامه جنگ علیه دولت کابل و نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرد.

قابل ذکر است که در روزهای اخیر ماه رمضان کابل پایتخت افغانستان شاهد چندین حمله انفجاری بود که در آن افراد ملکی کشته و زخمی شدند. همچنان روز اول عید 4 ژوئن 2019 یک انفجار در بین نمازگزاران عید در ولایت بغلان این کشور رخ داد که در آن، 2 تن کشته شدند و 12 تن دیگر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید