علمای دین و فعالان مدنی هرات و کنر خواستار آتش‌بس در ایام عید شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از علمای دینی و فعالان مدنی ولایت هرات دوشنبه 3 ژوئن در مراسمی در تالار غازی امان‌الله از گروه طالبان خواستند تا در ایام عید سعید فطر آتش‌بس کنند.

علمای دینی و فعالان مدنی هرات در این مراسم، صلح در افغانستان را واجب دانسته و از طرف‌های درگیر خواستار توقف جنگ شدند.

به گفته آنان، آتش بس حداقل سه روزه در ایام عید فطر می‌تواند به مردم آرامش دهد و رضایت خداوند را هم به همراه بیاورد.

در همین حال، شماری از بزرگان قوم، عالمان دین و باشنده‌گان ولایت کنر نیز، یک‌شنبه 2 ژوئن در یک گردهمایی خواهان برقراری آتش‌بس در سه روز عید شدند.

این در حالی است که رهبر گروه طالبان در پیام عیدی‌اش، بر ادامۀ نبردها در افغانستان تأکید کرده و گفت، طالبان تا زمانی‌که به خواست‌های‌شان نرسند به نبرد در این کشور ادامه می‌دهند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به بیانیه عید رهبر طالبان گفت، لحن بیانیه رهبر طالبان باعث اخلال در مذاکرات صلح می شود.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت، لحن بیانیه رهبر طالبان تند و غیرضروری است و تنها باعث پیچیدگی و اخلال در مذاکرات صلح می شود.

خلیلزاد در ادامه نوشت: «بیانیه رهبر طالبان نشان می‌دهد که امریکا به دنبال خشونت است، اما ما نیستیم. سطح خشونت در افغانستان غیرقابل قبول است و ما تمایل به ادامه آن نداریم».

وی تاکید کرد: «بیاید با همدیگر کار کنیم تا راه‌های برای کاهش یا توقف فوری خشونت در افغانستان پیدا کنیم. ما مذاکرات صلح را به هدف ختم جنگ ادامه می دهیم و کشتن افغان‌ها باید متوقف شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید