خلیلزاد در واکنش به بیانیه طالبان: این بیانیه باعث اخلال در مذاکرات می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان روز یکشنبه 2 ژوئن 2019 در واکنش به بیانیه عید رهبر طالبان گفت، لحن بیانیه رهبر طالبان باعث اخلال در مذاکرات صلح می شود.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت، لحن بیانیه رهبر طالبان تند و غیرضروری است و تنها باعث پیچیدگی و اخلال در مذاکرات صلح می شود.

خلیلزاد در ادامه نوشت: «بیانیه رهبر طالبان نشان می‌دهد که امریکا به دنبال خشونت است، اما ما نیستیم. سطح خشونت در افغانستان غیرقابل قبول است و ما تمایل به ادامه آن نداریم».

وی تاکید کرد: «بیاید با همدیگر کار کنیم تا راه‌های برای کاهش یا توقف فوری خشونت در افغانستان پیدا کنیم. ما مذاکرات صلح را به هدف ختم جنگ ادامه می دهیم و کشتن افغان‌ها باید متوقف شود».

اما ملا هیبت الله اخندزاده، رهبر گروه طالبان روز شنبه 1 ژوئن بمناسبت عید سعید فطر پیامی فرستاد و بر ادامه جنگ علیه دولت کابل و نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرد.

اخندزاده گفته است: «امارت اسلامی به اساس موقف مسالمت آمیز خود طرف امریکایی را دعوت می‌دهد که موقف تعقل و تفاهم را اختیار نماید، در روند مذاکرات کنونی صادقانه سهیم باشد و برای تحرک این روند طرح معقول امارت اسلامی را بپذیرد. دوست و دشمن باید این واقعیت را درک نماید که ما در تعاملات سیاسی خود بر سیاست دو رویه باور نداریم. به بهانه مذاکرات، ضیاع وقت، توطئه‌های پس پرده و برخورد دوگانه را نمی‌پسندیم و نه هم آن را راه کامیابی می‌دانیم».

وی تاکید کرده است: «هیچ کسی از ما این امید را نداشته باشد که قبل از رسیدن به هدف خود، سنگرهای داغ جهاد را سرد و قربانی‌های چهل ساله را فراموش خواهد کردیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید