.
.
.

هشدار اسماعیلیان کابل به حکومت: افغانستان را به شکل گروهی ترک خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ده‌ها تن از پیروان مذهب اسماعیلیه در افغانستان و حامیان سلیمه نیکبین از نامزدان انتخابات ولسی جرگه سه‌شنبه 28 مه، در یک تجمع اعتراضی هشدار دادند که اگر حکومت با بازشماری آرای نیکبین از حذف او جلوگیری نکند؛ آنان به شکل گروهی افغانستان را ترک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری آریانا نیوز، سلیمه نیکبین نامزد انتخابات پارلمانی از جامعه اسماعیلیان افغانستان در مرحله ابتدایی کامیاب اعلام شده بود؛ اما در دور نهایی به دلایل نامعلوم از راه یافتن در ولسی جرگه محروم شد.

سلیمه نیکبین در این نشست گفت که اسماعیلیان افغانستان یک اقلیت آسیب پذیر مذهبی بوده‌اند که همیشه در حاشیه قرار داشته و حکومت‌ها کمتر برای رفاه و بهبودی زنده‌گی آنان توجه کرده‌اند.

سلیمه نیکبین می‌گوید که بدلیل سو مدیریت و فساد؛ صدها رای او بدون دلیل موجه ‌و قانونی در مرحله ابتدایی شمارش آرا از سوی کمیسیون انتخابات حذف شد.

او دلیل حذف خود را نداشتن پشتوانه سیاسی عنوان کرده و گفت که حذف نامش از لیست نهایی به متعلق بودن او به یک گروه اقلیت قومی-مذهبی به نام اسماعیلی بوده است.

او هشدار داد که حکومت افغانستان به خواست‌های مشروع و قانونی شان پاسخ مثبت ندهد آنان هم به سرنوشت برادران اهل هنود که از برخورد تبعیض آمیز جامعه دست به مهاجرت و فرار اجباری زده‌اند، نا گزیر اند به دلیل بی عدالتی ها، تبعیض و عدم توجه حکومت به حقوق‌شان دست به مهاجرت بزنند.

باشنده‌گان اسماعیلی با صدور قطعنامه‌ ای از رییس جمهوری و ریی اجرایی افغانستان، خواسته‌اند، در صورتی که کمیسیون‌های انتخاباتی به خواست این اقلیت قومی توجه نکند، دستور ایجاد محکمه اختصاصی را بدهند تا در مورد آرای سلیمه نکبین تصمیم بگیرند و در صورت عدم توجه به خواست‌های‌شان، آنان دست به مهاجرت دسته‌جمعی خواهند زد.