.
.
.

دو کمیشنر بین‌المللی کمیسیون انتخابات کارشان را در افغانستان آغاز کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سه‌شنبه 28 مه 2019 تایید کرد که دو کمیشنر بین‌المللی کمیسیون مستقل انتخابات به این کمیسیون معرفی و کارشان را آغاز کردند.

الوینا و احمد اسحاق احسن دو کمیشنر بین‌المللی‌ کمیسیون مستقل انتخابات هستند که بر اساس تفاهم میان حکومت افغانستان و سازمان ملل متحد، طبق مفاد ماده سیزدهم قانون تعدیل شده انتخابات، برای این کمیسیون معرفی شده‌اند.

براساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، احمد اسحاق احسن شهروند کینیا است و هشت سال به عنوان رییس، کمیسیون انتخابات این کشور را مدیریت کرده است. به همین ترتیب، الوینا شهروند بلغاریا است و تجربه چهار ساله در امور انتخاباتی و ریاست کمیسیون انتخابات کشورش را به پیش برده است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به روزنامه «8صبح» گفته است، این افراد براساس ماده سیزدهم قانون تعدیل شده انتخابات معرفی شده‌اند.

ابراهیمی افزود، کمیشنران بین‌المللی در نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات شرکت می‌کنند و در مورد برنامه‌ها و ایجاد پالیسی‌ها به این کمیسیون مشورت می‌دهند. این کمیشنران حق اشتراک در نشست‌های کمیسیون مستقل انتخابات را بدون داشتن حق رأی دارند.

در ماده سیزدهم بند دهم قانون تعدیل شده انتخابات افغانستان در این مورد آمده است: «به منظور تأمین شفافیت بیشتر در پروسه انتخابات، حکومت می‌تواند، در تفاهم با سازمان ملل متحد دو نفر از متخصصان بین‌المللی امور انتخابات را به عضویت کمیسیون بدون حق رأی تعیین نماید».

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ادامه گفته است، شماری از مشاوران و کارمندان بین‌المللی در این کمیسیون کار می‌کنند از سوی سازمان ملل متحد معرفی شده‌اند و بیشتر نقش مشوره‌دهی در امور فنی انتخابات را بر عهده دارند.

قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان همزمان با انتخابات پارلمانی ولایت غزنی و شورای ولایتی بتاریخ 28 سپتامبر امسال برگزار شود و 18 نفر برای گرفتن کرسی ریاست جمهوری نامزد شده‌اند.