.
.
.

یوناما: طالبان توقیف شدگان را شکنجه کرده و حتی آنان را می‌کشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) یک‌شنبه 26 مه 2019، تایید کرد که طالبان با توقیف شدگان بدرفتاری کرده و آنان را شکنجه می‌کنند.

یوناما با نشر خبرنامه‌ای نوشت، اظهارات معتبری وجود دارد که طالبان با توقیف شدگان برخوردهای غیرانسانی می‌کنند و حتی برخی از توقیف شدگان توسط این گروه کشته شدند.

در این خبرنامه به آزادی 53 نفر از زندان طالبان در ولایت ارزگان افغانستان اشاره شده و آمده است، یوناما با 13 نفر از این افراد صحبت کرده و آنان از بدرفتاری، شکنجه و انجام کارهای اجباری توسط طالبان شکایت کردند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان و رییس یوناما گفته است: «من به شدت در مورد این ادعاهای جدی پیرامون بدرفتاری، شکنجه و کشتن غیرقانونی افراد ملکی و کارمندان امنیتی و همینگونه شرایط بد توقیف گاه‌ها نگران هستم».

در خبرنامه یوناما آمده است: «همه توقیف شدگان گزارش داده‌اند که در پنج اتاق بسیار پرجمعیت در زیرزمین نگهداری می‌شدند و اجازه صحبت با یکدیگر را نداشتند. توقیف شدگان گفتند که در یک روز برای حداقل هفت ساعت مجبور به کار کردن در بخش‌هایی به شمول ساخت مواد انفجاری می‌شدند که خلاف قانون بشردوستانه بین‌المللی است. توقیف شدگان گفتند که آنان در جریان زمستان در دمای زیر صفر و هوای سرد نگهداری می‌شدند و روزی دو بار با لوبیا و نان تغذیه می‌شدند و به کمک‌های صحی به غیر از دوای تسکین دهنده درد و ضد عفونی کننده‌ها برای زخم به چیز دیگری دسترسی نداشتند».

ریچارد بنت رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفته است: «ملل متحد به طالبان یادآوری می‌کند که قانون بشردوستانه بین‌المللی در منازعات مسلحانه بین‌المللی و غیر بین‌المللی قابل اجرا می‌باشد. این قانون می‌گوید که افرادی که به صورت مستقیم در درگیری‌ها سهیم نیستند و یا کسانی که از این کار دست کشیده اند همیشه باید با آنها انسانی برخورد صورت گیرد».