.
.
.

افغانستان... عاملان قتل مهسای شش ساله به 30 سال زندان محکوم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت قضایی دادگاه ابتدایی افغانستان یکشنبه 26 مه 2019 عاملان اختطاف و قتل «مهسا» شش ساله را به 30 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش روزنامه هشت صبح، هیأت قضایی دادگاه ابتدایی پس از شنیدن صورت دعوای سارنوال این پرونده و دفاعیه وکیل مدافع «سجادآقا و روح‌الله» دو متهم این پرونده را از ابتدای روزهای نظارت‌شان به 30 سال زندان محکوم کرد.

با این حال، هیأت قضایی تصریح کرد که این حکم ابتدایی است و متهمان می‌توانند در خواست استیناف(تجدیدنظر) بدهند.

پیش از این شماری از شهروندان افغان خواستار اعدام عاملان قتل مهسا شده بودند، اما هیأت قضایی گفت که این افراد سن 18 سالگی را تکمیل نکرده‌اند و به همین دلیل به اعدام محکوم شده نمی‌توانند.

آدم‌ربایان بتاریخ 10 مارس 2019 مهسای شش ساله را از مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل ابتدا ربودند و سپس به قتل رساندند.

این آدم‌ربایان، پیش از قتل این کودک، برای رهایی او از خانواده‌اش 300 هزار دالر مطالبه کرده بودند. پولیس کابل بتاریخ 15 مارس امسال اعلام کرد که دو نفر از عاملان قتل مهسا را بازداشت کرده است. بازداشت‌ شد‌گان در همان روز به جرم‌شان در برابر رسانه‌ها اعتراف کردند.

پولیس کابل یک روز پس از آن، پرونده قتل مهسا را برای بررسی و رسیده‌گی بیشتر به لوی‌سارنوالی (دادستانی کل) افغانستان فرستاد. اداره لوی‌سارنوالی بتاریخ 6 آوریل 2019 اعلام کرد که این پرونده را به دادگاه سپرده است.

پس از انتشار خبر قتل مهسا شش ساله، محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان این عمل را «جنایت» خوانده و به نهادهای مسئول این کشور دستور داد تا عاملان این رویداد را در روشنی قانون مجازات کنند. هم‌زمان با آن، شهروندان افغانستان نیز نسبت به این قضیه واکنش گسترده نشان دادند و از نهادهای عدلی و قضایی، خواهان تعیین مجازات سنگین برای عاملان قتل این کودک شدند.