.
.
.

اتاق بازرگانی افغانستان: زعفران ایرانی به نام افغانستان صادر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت افغانستان، امتیازات و تعرفه‌های خوبی که برخی از کشورها مانند هند و چین بر زعفران افغانستان اعمال کرده‌اند را باعث ورود زعفران ایرانی به صورت فله ای به افغانستان و صادر کردن آن به اسم این کشور، برای کسب منافع مالی دانست.

پیمان سخی، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، شنبه 25 می 2019، درباره وضعیت تجارت ایران و افغانستان گفت: «ارزیابی من این است که روابط تجاری دو کشور از سه سال قبل روند رو به رشد و مثبتی را در پیش گرفته و بر اساس نیازهای دو کشور جلو می‌رود. مخصوصا در یک سال اخیر که هیچ مشکل جدی پیش نیامده است.» وی، با اشاره به تعطیلی تنها بانک ایرانی در افغانستان به نام آرین، اظهار کرد: «این بانک، نقش چندان چشمگیری در تجارت دو کشور نداشت و حتی نتوانست 10 درصد از جا به جایی پول را بر عهده بگیرد. البته تا آنجایی که من می‌دانم دیگر بانک‌های خارجی در مرزهای ایران نیز همین مشکل را دارند.» سخی، قوانین بانک مرکزی افغانستان که همراه با دلایل موجه و قانونی بوده را باعث تعطیلی بانک آرین دانست اما از استناد حقوقی بانک مرکزی اظهار بی اطلاعی کرد.

افغانستان، یکی از بازارهای عمده برای کالاهای ایرانی است. حجم دادوستد ایران و افغانستان در سال 2016 نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار برآورد شده ‌است.

او، میزان واردات و صادرات بین دو کشور و تبادلات مالی را همانند گذشته دانست و اعلام کرد که نیازهای افغانستان به طور روزانه از طریق ایران تامین می شود، چون صرفه اقتصادی دارد.

به تازگی افغانستان، با افزایش میزان تولید زعفران، وارد فضای رقابتی با ایران در این حوزه شده است. طبق اعلام وزارت کشاورزی افغانستان، امسال تولید زعفران این کشور رکورد زده و به 13 تن رسیده است. داده‌های رسمی نشان می‌دهد در سال 2018، کشت زعفران در این کشور، 22 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، از سوی دیگر، آمارهای رسمی در ایران، از افزایش میزان قاچاق این کالا به افغانستان خبر می دهد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنعت افغانستان در خصوص صادرات زعفران ایرانی به اسم زعفران افغانستان توضیح داد: «برخی از کشورها مانند هند و چین امتیازات و تعرفه‌های خوبی برای زعفران افغانستان اعمال کرده‌اند و به نظر می‌رسد که تاجران ایرانی برای استفاده از این امتیازها زعفران را به صورت فله وارد افغانستان و سپس به اسم این کشور صادر می‌کنند تا بتوانند منافع مالی بیشتری کسب کنند.» وی، از سرمایه‌گذاری چند شرکت ایرانی در معادن افغانستان خبر داد و برخورداری از تخصص کافی، تکنولوژی روز و نزدیکی فرهنگ و هم‌زبانی شرکت‌های ایرانی را دلیل احتمال موفقیت بیشتر آنها نسبت به سایر شرکت‌های خارجی در افغانستان عنوان کرد.

نفت ایران 20 درصد ارزان تر از بقیه کشورهاست

سخی درباره قطع صادرات مواد نفتی و میعانات ایران به افغانستان توضیح داد: «من چیزی به صورت رسمی ندیدم اما اگر این امر واقعیت داشته باشد جایگزینی آن برای ما بسیار سخت خواهد بود و مجبور هستیم این مواد را از آسیای میانه و ترکمنستان بسیار گرانتر تامین کنیم. به طور کلی افغانستان اکنون جایگزینی برای نفت و فرآورده‌های آن که از ایران می‌آیند، ندارد.» وی، از تامین یک میلیون از سه میلیون بشکه نفت خام که سالانه در افغانستان مصرف می‌شود، توسط ایران خبر داد.

سخی، افزایش واردات نفت از ایران به افغانستان در شش ماه اخیر را به دلیل پایین‌تر بودن قیمت نفت ایران تا 20 درصد نسبت به سایر کشورها عنوان کرد.

او، از برگشت یک محموله شش هزار تنی نفت ایران، به دلیل کیفیت پایین آن در ماه‌های اخیر خبر داد.

گفتنی است، علاوه بر روابط تجاری که بین افغانستان و ایران وجود دارد، برخی عوامل نیز باعث تنش زایی بین این دو کشور می شود. تضاد منافع ایران با قدرتهای خارجی حاضر در افغانستان از جمله ایالات متحده و درخواست اخیر مقامات این کشور از مقامات افغان برای کاهش سطح روابط اقتصادیشان با ایران از جمله این عوامل است.

همچنین، بین ایران و افغانستان بر سر مساله تقسیم آب رودهای مرزی به ویژه هیرمند و هریررود، اختلافاتی وجود دارد. با توجه به اهمیت یافتن آب در آینده کشورها، احتمالا این مساله به عنوان یک مساله بحران زا در روابط دو کشور باقی بماند.