.
.
.

یوناما از تداوم تلفات غیرنظامی در افغانستان در ماه رمضان ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل پایتخت افغانستان شنبه 25 مه از تداوم تلفات غیرنظامی در اثر درگیری‌ها در ماه رمضان در این کشور ابراز نگرانی کرد.

یوناما با نشر خبرنامه ای یک بار دیگر از تمام گروه‌های درگیر در افغانستان خواسته است که جنگ را در ماه رمضان توقف دهند و برای محافظت از افراد غیرنظامی تلاش کنند.

در این خبرنامه به تلفات غیرنظامیان به حمله انفجاری در مسجد التقوی در شهر کابل و ولایت‌های غزنی، هلمند و کنر افغانستان اشاره شده و تاکید کرده است، یوناما عناصر مخالف دولت را برای حوادثی که در آن افراد غیرنظامی عمداً هدف قرار می‌گیرند، محکوم می‌کند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «حملات عمدی و بدون تبعیض بر افراد ملکی هرگز قابل توجیه نبوده و می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود. حمله به مسجد مخصوصاً در جریان ادای نماز در ماه رمضان، عمل زشت و فجیع است».

در خبرنامه یوناما ذکر شده است: « این حملات عمدی در مناطقی که افراد ملکی در آنجا زندگی می‌کنند زمانی رخ داده است که گزارش‌های منتشر شده حاکی از تشدید درگیری هاست و همچنان ادعاهای معتبری وجود دارد که افراد ملکی هزینه سنگینی را در این خشونت‌ها متحمل می‌شوند».

در این خبرنامه آمده است، یوناما به ماموریتش از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر ثبت و نظارت بی‌طرفانه از آسیب به افراد غیرنظامی ادامه خواهد داد و به عنوان بخشی از فعالیتش برای ترویج حسابدهی و محدود کردن تاثیرات جنگ بر افراد غیرنظامی، یافته هایش را با مردم شریک می‌سازد.