.
.
.

تصویری... قصر تاج‌بیگ که زمانی خانه حفیظ الله امین رییس‌جمهوری سابق افغانستان بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قصر «تاج بیگ» یکی از بناهای تاریخی افغانستان است که در عقب قصر دارالامان و در 16 کیلومتری جنوب غربی شهر کابل موقعیت دارد؛ این قصر زمانی خانه حفیظ الله امین، رییس جمهوری سابق این کشور بود.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، این قصر تاریخی مانند دیگر قصرها و زیربناهای این کشور در نتیجه جنگ‌ها آسیب شدید دید.

براساس گزارش اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری افغانستان، این قصر که تقریبا 60 فیصد تخریب شده بود بیشترین آسیب در ناحیه پوشش و دیوارهای آن رسیده است.

کار ساخت این قصر در زمان غازی امان‌الله خان در سال 1304 خورشیدی برابر با 1925 میلادی آغاز و در سال 1308 خورشیدی برابر با 1929 میلادی پایان یافت.

براساس منابع تاریخی، قصر تاج بیگ در سال 1358 خورشیدی مورد توجه حفیظ الله امین، رییس جمهوری سابق افغانستان قرار گرفت و از این قصر به عنوان خانه خود استفاده کرد.

مدتی نه گذشت که این قصر ششم جدی(دی) 1358 خورشیدی برابر با 27 دسامبر 1979 میلادی توسط نیروهای ویژه شوروی سابق مورد حمله قرار گرفت که در این حمله حفیظ الله امین رییس جمهوری وقت افغانستان با دو پسرش و برخی از نزدیکان وی کشته شدند. حفیظ الله امین در آن روز برخی از اعضای کابینه‌اش را برای صرف نان چاشت دعوت کرده بود.

رزاق مأمون، نویسنده و تحلیگر مسایل سیاسی و تاریخی افغانستان در یکی از نوشته‌های خود گفته است: « حفيظ الله امين منشی عمومی حزب دموكراتيک خلق ورئيس شورای دولت تقريبا دو ساعت بعد از اشغال قصر تاج بيگ در بيست كيلومتری غرب كابل به وسيله نيروهای مهاجم كشته شد. حفيظ الله امين درآن زمان پنجاه سال عمر داشت».

قصر تاج بیگ در این حمله و جنگ‌های دیگر شدیداً آسیب دید. حکومت افغانستان سال گذشته برای بازسازی آن اقدام کرد و مسئولیت بازسازی این قصر را به عهده اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف ملی ریاست جمهوری سپرد.

این اداره در گزارشی نوشته است، کار بازسازی این قصر در اوایل حمل (فروردین) سال 1397 خورشیدی برابر با ماه آوریل 2018 میلادی آغاز شد و هم اکنون کار در بخش‌های مختلف از جمله پلسترکاری، ساخت و ساز کلکین ودروازه، فلزکاری ترست، تخته فرش بام، کاغذ قیر بالای تخته فرش، ابزارکاری و کیبلنگ برق ادامه دارد.

در ادامه این گزارش آمده است، اکنون 50 فیصد کار بازسازی این قصر پیش رفته و قرار است بتاریخ 28 اسد (مرداد) برابر با 19 آگوست سال روان همزمان با صدمین سالروز استقلال افغانستان کار این قصر پایان یابد.