.
.
.

کاهش ارزش افغانی در مقابل دالر؛ بانک مرکزی 35 میلیون دالر لیلام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بانک مرکزی افغانستان تایید کرد، ارزش هر دالر امریکایی در برابر پول افغانی روز سه شنبه 21 مه در بازار کابل به بیش از 80 افغانی رسیده است که این آمار کاهش ارزش پول افغانی را نشان می‌دهد و این بانک فردا چهارشنبه 35 میلیون را لیلام می‌کند.

این بانک در صفحه رسمی فیسبوک‌اش یک نرخ نامه‌ای را نشر کرده و نشان می‌دهد که ارزش هر دالر امریکایی در برابر پول افغانی در بازار امروز کابل به 80.1394 و فروش آن به 80.3394 افغانی رسیده است.

افزایش قیمت دالر در برابر پول افغانی فقط روز دوشنبه هفته جاری نزدیک به یک افغانی افزایش یافت که این کار باعث نگرانی در افغانستان شده است.

بانک مرکزی افغانستان فقط با تزریق دالر در بازار تلاش کرده تا مسیر رشد ارزهای خارجی در مقابل پول افغانی را متوقف کند.

این بانک امروز سه شنبه اعلام کرد، قرار است فردا چهارشنبه 35 میلیون دالر امریکایی را بطور لیلام به فروش برساند و از صرافان و بانک‌ها واجد شرایط خواسته که در این داوطلبی اشتراک کنند.

در خبرنامه بانک مرکزی افغانستان آمده است: «د افغانستان بانک الی مبلغ 35 میلیون دالر امریکایی را طی داوطلبی به روزچهار شنبه مؤرخ 1398/03/01 ه ش بطور لیلام بفروش می‌رساند. د افغانستان بانک به منظور اشتراک در این داوطلبی از صرافان و بانک‌های واجد شرایط تقاضا می‌نماید تا در این داوطلبی اشتراک نمایند. برنده‌گان لیلام مکلفیت دارند تا حسابات شانرا الی ختم یوم (T) تصفیه نمایند».

در ادامه این خبرنامه آمده است: «آنعده صرافانی که تا اکنون مبلغ یک میلیون و پنجصد هزار افغانی تضمین جهت اشتراک در لیلام‌های اسعار را تحویل ننموده‌اند می‌توانند یک روز قبل از داوطلبی پول تضمین شانرا تحویل و در لیلام‌های بعدی اشتراک نمایند. در داوطلبی‌های لیلام اسعار تسویه قسمی معاملات مجاز نبوده برنده‌گان لیلام پول قیمت ذمت شانرا در یک مرتبه بطور نقده و یا حواله در مدت زمان معینه تحویل بانک می‌نمایند».