.
.
.

از واردات نفت بی‌کیفیت ایران به افغانستان جلوگیری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان اعلام کرد که از سه ماه تاکنون از واردات نفت بی‌کیفیت ایران به این کشور جلوگیری شده است.

احمد جاهد جوهری معاون فنی اداره تنظیم نفت و گاز افغانستان به تلویزیون یک گفته است، بیشترین نفت باکیفیت پائین از ایران وارد این کشور می‌شود و در سه ماه گذشته بیش از پنج هزار تن نفت بی‌کیفیت به ایران مسترد شده است.

جوهری افزود، با جلوگیری از واردات نفت بی‌کیفیت، میزان صادرات نفت ایران به افغانستان در جریان سه ماه گذشته کاهش یافته است.

وی علاوه کرد، مسئولیت تثبیت کیفیت مواد نفتی در شش بندر افغانستان به این اداره سپرده شده است و در سه ماه گذشته تنها از مرزهای اسلام قلعه، نیمروز و میل هفتاد و هشت، بیش از پنج هزار تن نفت بی‌کیفیت دوباره به ایران مسترد شده است.

احمد جاهد جوهری ادامه داد، از سه ماه به اینسو، معیارهای مواد نفتی وارداتی در بندرهای این کشور تغییر کرده است. بربنیاد این معیارها، مواد نفتی باکیفیت پائین اجازه ورود به داخل افغانستان داده نمی‌شود.

از سوی دیگر، جان آقا نوید سخنگوی اتاق تجارت افغانستان می‌گوید، کشورش از کشورهای گوناگون نفت وارد می‌کند و کاهش صادرات نفت ایران به این کشور تاثیر منفی ندارد.

سالانه افغانستان سه میلیون تن مواد نفتی از کشورهای آسیای میانه و روسیه نفت وارد می‌کند که سهم ایران در تامین نیازمندی‌های مواد نفتی این کشور یک و نیم میلیون تن در سال است.