.
.
.

یوناما: فساد اداری در افغانستان مانع اساسی رسیدن به صلح و رفاه دایمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل پایتخت افغانستان سومین گزارش‌اش را در مورد فساد اداری دوشنبه 20 مه نشر و در آن تاکید کرد که فساد اداری مانع اساسی رسیدن به صلح و رفاه دایمی است.

در این گزارش آمده است، برای تداوم پیشرفت‌های در تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد در افغانستان ، تمرکز و تلاش‌های دوامدار یک ضرورت است.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «مبارزه با فساد در افغانستان هنوز هم نیاز اساسی محسوب می گردد. سازمان ملل متحد از پیشرفت‍‌های افغانستان در این خصوص استقبال می‌کند، اما تمام نهادهای افغان در کنار همه اقشار جامعه باید به تلاش‌های خویش در راستای افزایش اصول تعهد، حسابدهی و شفافیت ادامه دهند».

سومین گزارش یوناما در مورد مبارزه علیه فساد تحت عنوان «مبارزه افغانستان در برابر فساد: کار اساسی برای صلح و رفاه» پیشرفت‌هایی را که افغانستان در بخش معرفی اصلاحات برای مبارزه با فساد اداری داشته است به بررسی گرفته است.

این گزارش توضیح می‌دهد که فساد چگونه تمام عرصه های زندگی در افغانستان را به صورت مداوم متاثر می‌سازد، چگونه اعتماد مردم به نهاد‌های دولتی را کاهش داده و چگونه مانع تلاش‌ها برای تامین صلح و رفاه پایدار در افغانستان می‌شود.

نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل گفته است: «فساد حاکمیت قانون را ضعیف و زمینه را برای جنایات بیشتر مساعد می‌سازد که این امر منتج به ایجاد حلقه خبیثه گردیده که فرهنگ معافیت از مجازات را تقویه می‌کند. از همه مهمتر این که فساد حتی چشم انداز صلح را در معرض خطر قرار می دهد، در حالیکه راه حل مبتنی به مذاکرات برای آینده افغانستان باید بر اساس صداقت و عدالت باشد».
این گزارش چندین پیشنهاد را ارائه کرده است که تلاش های جاری دولت در خصوص مبارزه با فساد روی زندگی شمار زیاد افغان ها بی تاثیر بوده است و به این نتیجه رسیده است که با وجود بسیاری از اصلاحات در عرصه‌های حقوقی و پالیسی، فساد هنوز هم منحیث مانعی اساسی بر سر راه رسیدن به صلح و رفاه دایمی افغانستان قرار دارد.

پیشنهاد عمده گزارش این است که افغانستان باید یک استراتیژی دراز مدت مبتنی به دست آورد های حاصله از روند اصلاحات را تهیه نماید و از اراده ملی منحیث اهرمی برای مبارزه با فساد استفاده کند.

یاماموتو نماینده خاص سازمان ملل متحد گفته است: «سازمان ملل متحد از تلاش های دولت برای اصلاحات بنیادی طی سال جاری و سال گذشته قدردانی می نماید و ما نهاد های مربوط را به اصلاحات بیشتر تشویق می نماییم. انتخابات آینده آزمونی برای تطبیق تجربه های حاصله می‌باشد».

در این گزارش آمده است، سازمان ملل متحد به پشتیبانی از افغانستان در جهت تطبیق مکلفیت هایش در مطابقت با کنوانسیون ملل متحد علیه فساد اداری که افغانستان در سال 2008 آن را پذیرفت، متعهد باقی می‌ماند.