.
.
.

کشته شدن شهروند ایرانی در یک حمله انفجاری در هرات افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های دولتی ولایت هرات در غرب افغانستان دوشنبه 20 مه تایید کردند در نتیجه یک حمله انفجاری در این ولایت یک شهروند ایرانی با یک سرباز افغان کشته و پنج سرباز دیگر زخمی شدند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات با تایید این خبر گفت، این رویداد عصر روز یکشنبه 19 مه در ولسوالی غوریان این ولایت رخ داده و تمام قربانیان کارمندان و محافظان امنیتی پروژه راه آهن هرات – خواف هستند.

فرهاد افزود، این رویداد زمانی اتفاق افتاد که یک موتر «رنجر پولیس» در مسیر راه این پروژه با ماین کنار جاده‌ای برخورد کرد. هیچ گروهی هنوز مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

قابل ذکر است که خط آهن هرات – خواف چهار فاز دارد که ساخت سه فاز آن به عهده دولت ایران می باشد و ساخت فاز چهارم به عهده دولت افغانستان است.
براساس توافق صورت گرفته میان کابل- تهران، این خط آهن در داخل خاک ایران از راه آهن سنگان – تربت حیدریه در نزدیکی ایستگاه خواف شروع شده و در امتداد شمال غربی و جنوب شرق این منطقه ادامه دارد. این خط ریل با ورود به خاک افغانستان از ولسوالی های غوریان وزنده جان ولایت هرات عبور کرده و سرانجام در فرودگاه بین المللی هرات ختم می‌شود.

خط آهن هرات – خواف یکی از بزرگترین پروژه های مشترک ایران و افغانستان است که با افتتاح این خط آهن، میزان داد و ستد تجارتی میان دو کشور افزایش خواهد یافت و افغانستان و سایر کشورهای آسیای میانه می‌توانند از طریق این خط آهن به آب‌های آزاد و اروپا وصل شوند.