.
.
.

ارگ یکبار دیگر تشکیل حکومت سرپرست را خلاف قانون اساسی افغانستان خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 20 مه 2019، یکبار دیگر تشکیل حکومت سرپرست را غیرقانونی خواند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در کابل یکبار دیگر تاکید کرد که دوره حکومت محمد اشرف غنی، رییس جمهوری فعلی این کشور در اول ماه جوزا یعنی تا دو روز دیگر پایان می‌یابد و ادامه حکومت وی کشور را بسوی بی‌ثباتی روبرو می‌کند.

به گزارش روزنامه هشت صبح، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که متشکل از 12 دسته انتخاباتی است، بار دیگر بر ایجاد حکومت سرپرست تأکید کرد‌ند اما ارگ ریاست جمهوری این خواست آنان را غیرقانون عنوان کرد.

محمد‌حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در این نشست گفت، در صورتی که رییس جمهوری از قدرت کنار نرود، نشان می‌دهد که تعهدی به قانون اساسی ندارد.

او تأکید کرد که رییس جمهوری در امر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، اعتماد خود را نزد مردم و جهت‌های سیاسی از دست داده است و به همین دلیل برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری باید از قدرت کنار برود.

حنیف اتمر از دوبار تأخیر انتخابات ریاست جمهوری و جنجالی شدن انتخابات پارلمانی سال گذشته به عنوان دلیل‌های عدم اعتماد مردم نسبت به صداقت رییس جمهوری غنی در برگزاری انتخابات نام ‌برد و افزود که احتمال به تأخیر افتادن انتخابات ریاست جمهوری برای بار سوم نیز وجود دارد.

به گفته او، براساس حکم قانون اساسی، کار رییس جمهوری تنها زمانی تمدید می‌شود که کشور در حالت اضطرار قرار داشته باشد.

قابل یادآوری است که ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان هفته گذشته در واکنش به پیشنهاد نامزدان انتخابات مبنی بر تشکیل حکومت سرپرست پس از روز اول ماه جوزا (21 مه) اعلام کرد که پیشنهاد این نامزدان خلاف قانون اساسی افغانستان است.

هارون چخانسوری، سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان در این باره گفت: «مرجع تفسیر قانونی اساسی، ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان است. هیج فردی نمی‌تواند به میل خود قانون اساسی را تفسیر کند. هرگونه ترتیبات به اصطلاح حکومت سرپرست، خلاف قانون اساسی و جمهوری اسلامی افغانستان است. طرح یا مکانیزم مطرح شده از طرف کاندیدان محترم خلاف قانون اساسی است».

دادگاه عالی افغانستان کار محمد اشرف غنی را تا برگزاری انتخابات تمدید و تایید کرده و قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر سال 2019 برگزار شود و 17 نفر برای گرفتن کرسی ریاست جمهوری نامزد شده‌اند.