فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نامزدان انتخابات: اشرف غنی با انصراف از انتخابات می‌تواند به کارش ادامه دهد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه 12 مه هشدار دادند که محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور به شرطی پس از ماه جوزا (21 مه) می‌تواند به کارش ادامه دهد که باید از نامزدی در انتخابات انصراف کند.

  این شورای نامزدان با نشر اعلامیه‌ای، دو گزینه را برای ادامه حکومت فعلی پیشنهاد کردند و گفتند، دوره حکومت وحدت ملی بتاریخ اول جوزا پایان می‌یابد و برای عبور از بن بست به یک حکومت سرپرست نیاز است.

  در گزینه اول این نامزدان آمده است: «در صورتی که رییس ‌جمهور فعلی از نامزدی خود به ریاست ‌جمهوری انصراف دهد، می‌تواند بدون طی کدام مراحل قانونی دیگر به ‌عنوان سرپرست حکومت، سر از اول جوزای 1398 کار خویش را بدون وقفه تا پایان مهلت سرپرستی ادامه دهد». این مورد برای معاونان وی نیز می‌باشد.

  در گزینه دوم آنها چنین آمده است: «در این گزینه نامزدان ریاست‌ جمهوری و شخصیت‌های واجد شرایط قانونی، مستقل، متعهد و دارای وجاهت ملی که از جانب احزاب سیاسی و نهادهای مدنی ثبت شده در وزارت عدلیه معرفی می‌شوند، می‌توانند خود را برای احراز پست سرپرستی حکومت نامزد کنند».

  براساس قانون اساسی افغانستان دوره کاری رییس جمهوری این کشور بتاریخ اول جوزا (21 مه) یعنی تا 8 روز دیگر پایان می‌یابد و بیشتر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بعد از اول جوزا امسال ادامه کار حکومت را غیرقانونی می‌دانند.

  قابل ذکر است که دادگاه عالی افغانستان کار محمد اشرف غنی را تا برگزاری انتخابات تایید کرده است، اما شماری از حقوق‌دانان می‌گویند که ماده 61 قانون اساسی در باره عمر حکومت روشن است و نیاز به تفسیر ندارد. اتحادیه حقوق دانان افغانستان می‌‌گوید که دادگاه عالی مرجع تفسیر قانون اساسی نیست.

  قابل ذکر است که قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر سال 2019 برگزار شود و 17 نفر برای گرفتن کرسی ریاست جمهوری نامزد شده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران